reklama

Archeologové potvrdili existenci královského hradu v Chrudimi

Archeologové při vykopávkách za chrudimským kostelem Nanebevzetí Panny Marie potvrdili dlouho diskutovanou možnost, že ve městě ve středověku vznikl královský hrad. Podle PhDr. Jana Musila, vedoucího oddělení archeologie Regionálního muzea v Chrudimi, jde dokonce o nejvýznamnější letošní objev.

Mohlo by vás zajímat

„Já si myslím, že současný rok už asi nic cennějšího nenalezneme,“ řekl Musil ve Studiu Zet. „Řekl bych, že tento objev dá se přirovnat k nějakému zlatu, šperku, drahému kameni, aspoň tedy pro mne jako pro středověkého archeologa a chrudimského patriota.“

Hrad zřejmě vznikl ve 13. století za vlády Přemysla Otakara II., který později na místě dřívějšího hradiště založil město. Podle Musila ale nešlo o první obrannou stavbu v Chrudimi. Ještě před postavením hradu v jeho místech stálo valové opevnění z raného středověku. Archeologové také během vykopávek objevili středověký hřbitov.

O možné existenci královského hradu se po celá desetiletí vedly v odborných kruzích rozsáhlé diskuse, ale jejich reálný základ byl prokázán až tímto nedávným objevem.

Nálezy, které se podařilo vyzvednout se stanou součástí sbírek muzea v Chrudimi, které o středověkém hradu připraví výstavu i přednáškový cyklus.

Podle Musila existuje možnost významných nálezů i v místě budovy starého děkanství, která také byla součástí hradního komplexu. „Její pozůstatky se také ukrývají pod dlažbou, tak doufejme, že jednoho krásného dne se nám podaří prozkoumat i ty,“ řekl Musil.

Zdroj: Zet

Archeologové potvrdili existenci královského hradu v Chrudimi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kvůli bojům v Iráku se zvyšují ceny ropy

    Byznys ·

    Obavy z eskalujících bojů v Iráku dnes vytlačily světové ceny ropy na několikaměsíční maxima. Severomořská ropa Brent získala zhruba dva dolary a vyhoupla se až na…

  2. Praha se odvolala proti pokutě za Opencard

    Společnost ·

    Praha se odvolala proti pokutě ve výši milionu korun, kterou dostala v květnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli chybám v projektu Opencard. Případ teď dos…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.