Arabské země jsou připraveny diskutovat o zrušení sankcí proti Kataru

Čtyři arabské státy bojkotující Katar, který viní z podporování terorismu a sbližování s Íránem, v neděli oznámily, že jsou připraveny zahájit s Dauhá dialog o zrušení uvalených sankcí. Podmiňují to ale stále tím, že Katar musí napřed souhlasit s podmínkami, jež mu stanovily. V rámci společné tiskové konference v bahrajnské metropoli to uvedl egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí. Ten se sešel se svými rezortními kolegy z Bahrajnu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Účastníci setkání dali na závěr jasně najevo, že v krizi kolem Kataru nepřichází v úvahu žádný kompromis. O novém vývoji situace informovala agentura DPA.

Čtveřice arabských států počátkem června přerušila diplomatické vztahy s Katarem a uvalila na něj hospodářské a dopravní sankce. Jako podmínku vyřešení krize stanovila 13 požadavků, jejichž splnění Dauhá odmítlo.

Ministři zahraničí arabské čtyřky v neděli oznámili, že nebudou proti Kataru zavádět žádná další ekonomická sankční opatření. Ta dosavadní hodlají ponechat v platnosti, jejich země jsou ale otevřené dialogu s Katarem, pokud projeví ochotu ke změně kurzu své politiky.

„(Naše) čtyři země jsou připraveny k dialogu s Katarem za podmínky, že (Katar) oznámí svou upřímnou ochotu přestat podporovat terorismus a extremismus, zaváže se nevměšovat se do zahraničních záležitostí jiných států a odpoví na 13 požadavků,“ citovala agentura Reuters z prohlášení bahrajnského ministra zahraničí šajcha Chálida bin Ahmada Chalífy.

 

Zdroj: ČTK

Arabské země jsou připraveny diskutovat o zrušení sankcí proti Kataru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin hodlá vyhostit 755 amerických diplomatů

    Společnost ·

    Rusko bude muset podle slov ruského prezidenta Vladimira Putina opustit na 755 amerických diplomatů. Ruská hlava státu to v neděli sdělila v rámci rozhovoru poskytnuté…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.