Apple v Irsku vytvoří nová pracovní místa, i když mu hrozí doplacení daní

Americká technologická společnost Apple zvýší počet svých zaměstnanců v Irsku o další tisícovku, což představuje pětinový nárůst. Včera to oznámil irský ministr financí Michael Noonan. Firma přijme další zaměstnance i přesto, že jí v Irsku hrozí doplácení daní. Apple v Irsku kvůli nízkým daním deklaruje většinu svých zahraničních zisků. Daňové vztahy firmy s Irskem nyní vyšetřuje Evropská komise.

Pobočku ve městě Cork, kde má Apple v současnosti 5 000 zaměstnanců, firma personálně posílí do poloviny roku 2017. V loňském roce už americká technologická společnost zvýšila počet zaměstnanců v Irsku rovněž o jeden tisíc.

Rozhodnutí firmy ukazuje, že spory ohledně daní „neoslabily její nadšení pro Irsko“, řekl Noonan, jehož citovala agentura Reuters. Apple letos oznámil, že v Irsku postaví nové datové centrum za 850 milionů eur (23 miliard korun).

Ředitel Applu Tim Cook později prohlásil, že Apple hodlá zůstat v Irsku, i kdyby Brusel rozhodl v neprospěch firmy a nařídil jí doplatit daně. Apple ale podle Cooka s Irskem žádnou „zvláštní dohodu“ nemá a pokud se irská vláda proti případnému nepříznivému rozhodnutí odvolá, firma ji podpoří, řekl v Dublinu ředitel Applu, který je v těchto dnech na cestě po Evropě.

Evropská komise loni Irsko obvinila, že obchází mezinárodní daňová pravidla. Dopouští se toho podle ní tím, že umožňuje Applu skrývat před zdaněním desítky miliard dolarů příjmů výměnou za pracovní místa v zemi. Noonan včera uvedl, že rozhodnutí Bruselu ohledně toho, zda daňová dohoda Irska s firmou představuje nepovolenou státní pomoc, se čeká po Vánocích.

Evropská komise už nařídila nizozemským úřadům, aby vybraly od amerického řetězce kaváren Starbucks až 30 milionů eur dodatečných daní. Totéž nařídil Lucembursku, které má daňovou úmluvu s automobilkou Fiat Chrysler. Komise nyní dokončuje vyšetřování daňových dohod Irska a Lucemburska se společnostmi Apple a Amazon.

 

Zdroj: ČTK

Apple v Irsku vytvoří nová pracovní místa, i když mu hrozí doplacení daní Foto: pio3 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.