„Apple není, co býval dřív. Nahrává tím Microsoftu a dalším firmám,“ říká Šula

Technologická společnost Apple byla známá pro své inovace, nyní zažívá určitou stagnaci. Důkazem toho může být podle odborníka na digitální komunikaci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Tomáše Šuly nová řada chytrých telefonů iPhone. Představení iPhonu 7 totiž nepřineslo zásadní pokrok. Z této situace pak mohou těžit ostatní společnosti, jako je například Microsoft. 

Mohlo by vás zajímat

„V obchodní situaci Applu je vidět jistá stagnace. To dříve nebývalo. Řekněme, že vrchol Applu s ohledem na hodnotu společnosti a hodnotu akcií byl někdy ke konci května roku 2015. Telefony iPhone 7, potažmo ještě předešlé modely, se neprodávaly asi tak, jak by si společnost Apple představovala,“ uvedl Šula.

Problémem je skutečnost, že zákazníci a potenciální kupci očekávají od Applu inovace. Ty v případě mobilních telefonu a počítačů přicházejí v minimálním objemu. Historicky je však Apple považován za společnost, která často přicházela s průkopnickými výrobky. 

Související: Jak šel čas s Applem: evoluce technologických zařízení společnosti
 

Nynější neschopnost Applu inovovat produkty odrazuje zákazníky a ti tak přecházejí na produkty jiných značek. Apple se tak podle Šuly začíná do značné míry stávat průměrnou společností a začíná mu šlapat na paty konkurence.

Například společnost Microsoft přišla s novým produktem označeným jako Surface Studio. Jedná se o počítač, který se cenově i ideově přibližuje iMacům. „Je patrné, že se Microsoft s jeho novým produktem Surface Studio snaží vybojovat místo na trhu. Myslím si, že se mu to docela i daří. Je to vidět i na reakcích zákazníků Applu. Ti v podstatě prohlašují, že odchází od Applu se slovy, že Apple není to, co býval dřív,“ sdělil na rádiu Zet Šula. 

Dalším příkladem může být ale i nová řada chytrých telefonů pod označením Pixel, kterou minulý měsíc představil internetový gigant Google. Uživatelé telefonů budou moci využívat novou službu Google Assistant, která disponuje umělou inteligencí. Firma poukázala rovněž na špičkovou kvalitu digitálního fotoaparátu či na vysokou rychlost dobíjení baterie.

Jak je to s chytrým Apple Car?

Apple rovněž zaznamenává neúspěch u projektu, kterému dával velké naděje. Jde o vývoj vlastního elektromobilu. „O něm jsem už dřív konstatoval, že Apple bude mít problém při vstupu na trhu. Trh je totiž ovládaný někým jiným. V podstatě se to projevilo až tak, že byl údajně projekt elektromobilu zrušen s tím, že ve vývoji zůstává nějaký software, který by byl schopen ovládat vůz. S tím samozřejmě souvisí autonomní funkce atak dále,“ řekl Šula.

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s odborníkem na digitální komunikaci z univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Tomášem Šulou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Apple není, co býval dřív. Nahrává tím Microsoftu a dalším firmám,“ říká Šula Foto: pio3 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Drony mají nové využití, střeží domy

    Byznys ·

    Startup Sunflower Labs přišel s novým bezpečnostním systémem pro váš dům. Možné hrozby detekuje a zkoumá pomocí dronu. Záběry z něho si pak můžete kdykoliv přehrát na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.