Aplikace Záchranka aneb váš strážný anděl, za rok již pomohla devíti stovkám lidí

Prostřednictvím aplikace Záchranka si za rok přivolalo pomoc již devět stovek zraněných lidí. O aplikaci, která byla původně projektem bakalářské práce Filipa Maleňáka, projevilo zájem i zahraničí. Příkladem může být jižní oblast Rakouska. Rozšířená bude rovněž i na Slovensku. Záchranka bude navíc již příští zimu propojena s Horskou službou ČR. Ve chvíli, kdy zavoláte linku 155, tak vás záchranná služba těžko lokalizuje. Aplikace díky GPS dokáže ale oproti tomu přesně určit vaši polohu. Navíc do ní můžete vyplnit informace o vašem zdravotním stavu, což záchranářům rovněž výrazně usnadní práci. 

„Když zavoláte standardně na linku 155 a neřeknete do toho telefonu, kde se přesně nacházíte, tak záchranná služba získá velice omezenou informaci o tom, kde jste. Nefunguje to bohužel jako v amerických filmech, kdy z mobilního telefonu jste schopni se lokalizovat s velkou přesností,“ řekl Maleňák na rádiu Zet.

Když tedy zavoláte prostřednictvím vašeho mobilního telefonu na linku 155, tak záchranná služba vidí jen nejbližší vysílací stanici mobilního signálu. Jde tak o lokalizaci v okruhu stovek metrů. V otevřeném terénu tato nepřesnost dosahuje ale až dvaceti kilometrů. Při některých těžkých poraněních hraje roli každá minuta.

Zdroj: Zet / Michal Kvapil

„Většina z nás má v kapsách chytré mobilní telefony, které jsou vybaveny systémem GPS. Ten je schopen vaši polohu lokalizovat s přesností jednotek metrů. Aplikace udělá to, že při stisknutí nouzového tlačítka je schopna získat vaši polohu prostřednictvím systému GPS, prostřednictvím systému Wi-Fi a i prostřednictvím standardní mobilní sítě,“ sdělil Maleňák.

Když propojíme všechny tyto technologie, tak získáme nejpřesnější možnou polohu, již mobilní telefon v daném okamžiku nabízí. K jejímu odeslání poté dojde zabezpečeným datovým přenosem. Pokud nemáte v mobilním telefonu internet, tak ji lze odeslat prostřednictvím SMS zprávy přímo na dispečink krajské zdravotnické záchranné služby.

Aplikace současně předá informace o vašem zdravotním stavu, které lze do systému předvyplnit. Konkrétně se pak jedná o alergie nebo o to, s jakými nemocemi se léčíte. Můžete rovněž vyplnit i kontakt na svoji nejbližší osobu.

Propojení s Horskou službou ČR

„V případě nouze nemusíte přemýšlet, na jaké telefonní číslo máte volat. Stisknete nouzové tlačítko, aplikace vám vytočí linku 155 a současně předá důležitá data. To je vlastně tou největší revolucí, kterou aplikace přináší. Nejedná se tak o standardní telefonický hovor, který tam je stále zachován. Ve 21. století ovšem předáváme nějakou datovou větu o tom, kde se pacient nachází, kdo to je, kolik má baterie v telefonu, jak přesná je jeho lokalizace a podobně,“ uvedl Maleňák.

Maleňák rovněž říká, že nyní připravují zařízení o velikosti chytrých hodinek. Po zmáčknutí tlačítka odešlete zprávu, jako kdybyste ji odeslali z mobilní aplikace a vytočíte linku 155. Stejnou možnost mají i majitelé hodinek Apple Watch.

Aplikaci Záchranka si můžete bezplatně stáhnout na všech třech hlavních mobilních platformách. Konkrétně jde o iOS, Android a Windows Phone.

„Druhou novinkou je to, že se spojujeme s Horskou službou ČR. V momentě, kdy aplikaci Záchranka příští zimu použijete v oblasti hor, tak budou vaše údaje předány i Horské službě dané oblasti. Už teď, když jste na horách a zavoláte linku 155, tak horská služba je aktivována,“ řekl Maleňák. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s tvůrcem aplikace Záchranka Filipem Maleňákem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Aplikace Záchranka aneb váš strážný anděl, za rok již pomohla devíti stovkám lidí Foto: Zet: Filip Maleňák

reklama

Další články

  1. Vysoká těžba ropy tlačí její cenu dolů

    Byznys ·

    Neustávající vysoká těžba ropy společně s vývozem ze států sdružených v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve čtvrtek podepsaly u poklesu cen černého zlata na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.