Aplikace pomohla zachránit ženu, i když software neměla v mobilu

Mobilní aplikace  Záchranka  pomohla v úterý zachránit ženu v Praze po pádu ze skály, i když zraněná neměla aplikaci v telefonu. Žena zadala na radu operátorky nouzové linky do prohlížeče v mobilu speciální web aplikace, díky čemuž ji pak záchranáři v členitém terénu našli. ČTK to dnes oznámila mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Aplikace Záchranka má již statisíce stažení a pomohla v tisícovkách případů v celém Česku.

Mladá žena, která web aplikace využila v úterý, si šla zaběhat do Dalejského údolí v Praze 13. Při běhu uklouzla, zřítila se z asi desetimetrové skalní stěny a utrpěla vážná zranění. "Zůstala sice při vědomí a dokázala vytočit linku 155, ale následkem otřesu mozku si nevybavovala, kde se nachází," popsala situaci Poštová.

Aplikace Záchranka má funkci, díky které mohou lidé zjistit svou polohu pomocí GPS, a nově může člověk v nouzi využít tuto funkci i přes web. "Poté, co zraněná žena podle instrukcí zadala do internetového prohlížeče v telefonu konkrétní adresu pro nouzové případy, určila operátorka téměř přesně její polohu," sdělila mluvčí. Ve složitém terénu pak již dohledala posádka záchranky přesné místo díky dobré znalosti oblasti a komunikaci se zraněnou ženou a operátorkou po telefonu.

Mladá žena byla poté převezena do nemocnice. Utrpěla podle Poštové mnohočetná poranění v obličeji i zranění hrudníku a břicha.

"Tento případ dokládá, že i na tak zalidněném území, jako je Praha, může dojít k situaci, kdy není nalezení zraněného vůbec snadné," uvedla mluvčí. "Kdyby měla žena aplikaci v telefonu nainstalovanou a využila ji, operační středisko by údaje o poloze obdrželo automaticky a s větší přesností, záchrana by tak byla ještě rychlejší," doplnila.

Aplikace Záchranka dokáže jedním podržením tlačítka automaticky zavolat tísňovou linku záchranářů 155 a zároveň odeslat přesnou polohu volajícího. Kromě toho umí najít nejbližší pohotovost nebo poradit, jak provést první pomoc. Je dostupná zdarma pro všechny nejrozšířenější operační systémy mobilních telefonů. Letos v březnu po roce od spuštění již dosáhla 333.000 stažení a přes 7000 nouzových volání.

Mluvčí pražské záchranné služby Poštová dnes uvedla, že pražští záchranáři již vyjížděli k osmi desítkám případů oznámeným pomocí této aplikace. Pro podobné situace, jako byl úterní případ ji proto Poštová doporučuje.

 

Zdroj: ČTK

Aplikace pomohla zachránit ženu, i když software neměla v mobilu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Personalistika Zet: Millennials na trhu práce

  Byznys ·

  „Millennials na trhu práce odrážejí svůj život. Život, ve kterém funguje všechno zrychleně a ve kterém mladí potřebují odpověď na vše co nejdříve. Touží také po velkém…

 2. Co člověka v práci spolehlivě naštve nejvíce?

  Společnost ·

  Znáte to. Někdy je vám v práci fajn, rádi si popovídate. Někdy se ale cítíte pod psa. A někdy vás lidi štvou. A nejen lidi. Co zaměstnance v kancelářích vytáčí právě t…

 3. Saúdská Arábie celosvětově omezí dodávky ropy

  Byznys ·

  Největší světový vývozce ropy Saúdská Arábie sníží v září celosvětově dodávky svým zákazníkům minimálně o 520 tisíc barelů denně. Bude tak chtít splnit dohodu producen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.