Čapí hnízdo vlastnili v době žádosti o dotaci příbuzní Andreje Babiše

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) otevřel svým projevem mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny ke kauze Čapí hnízdo. Na konci své řeči uvedl, že v době žádosti o padesátimilionovou dotaci farmu vlastnily jeho dvě děti a bratr jeho partnerky Moniky. Uvedl také, že kauza je bezprecedentní, masivní, manipulativní a pečlivě naplánovaná a načasovaná kampaň. Schůzi kvůli kauze svolala pravicová opozice. Ta Babiše podezírá z dotačního podvodu. 

„Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ oznámil Babiš. Je přesvědčený, že o dotační podvod nešlo. Ministr financí se zároveň omluvil veřejnosti za to, že se vyhýbal odpovědi na otázku, kdo jsou akcionáři farmy. „Proč jsem to nechtěl říci? Chtěl jsem chránit svou rodinu. Nemohl jsem říct, pravdu, chránil jsem svou rodinu. To musí každý rodič pochopit,“ řekl. 

Čapí hnízdo patřilo do konce roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté společnost přešla na anonymní formu vlastnictví a jako malá společnost dosáhla na dotaci, kterou by firma z koncernu Agrofert dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila zpět mezi firmy Babišovy skupiny. Někteří opoziční politici postup vnímají jako dotační podvod, případně účelové jednání.

Svolání schůze iniciovali poslanci opozičních TOP 09, ODS a Úsvitu. Schůze Poslanecké sněmovny začala v 15:30.

Minulý týden na rádiu Zet uvedl advokát Michal Janík, že odpovědné osobě může hrozit za dotační podvod kolem Čapího hnízda až deset let vězení. Podle něj by za případný dotační podvod mohla být kromě fyzických osob trestně odpovědná i právnická osoba, která se na dotačním podvodu podílela. Šlo by tedy o společnost farma Čapí hnízdo a. s. Společnosti Čapí hnízdo a. s. tak hrozí například celkové zrušení společnosti, propadnutí majetku, peněžitý trest, zákaz činnosti až na dvacet let nebo zákaz plnění veřejných zakázek v účasti v koncesním řízení nebo ve veřejné soutěži. Více čtěte zde.

 

Průběh schůze

Schůze začala přestřelkou mezi opozičními poslanci a předsedající Jaroslavou Jermanovou (ANO) kvůli pořadí řečníků. Jermanová ohlásila, že jako první promluví ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš. Pravice trvala na tom, že důvody ke schůzi by měla uvést ona, když ji vyvolala.

Andrej Babiš označil kauzu Čapí hnízdo za bezprecedentní, masivní, manipulativní a pečlivě naplánovanou a načasovanou kampaň. „Má jediný cíl, abych skončil ve vládě a vůbec abych skončil v české politice,“ prohlásil Babiš v úvodní sněmovní debatě k případu, v němž čelí podezření z účelového jednání při získání evropské dotace. Ve svém proslovu hovořil také o biopalivech, v nichž čelil podezření ze střetu zájmů, o dotacích a o odvodech jeho skupiny Agrofert do státního rozpočtu, nebo o návrzích, které směřují k dalšímu omezení podnikání členů vlády. Babiš pochválil působení nynější vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL i výsledky svého působení v čele ministerstva financí. 

V další části projevu se Babiš kauze Čapí hnízdo vůbec nevěnoval, vracel se do poměrně vzdálené i bližší minulosti. Zmínil třeba privatizaci v 90. letech, Harvardské fondy, případ lehkých topných olejů a další tehdejší kauzy. Opřel se i do veřejnoprávních médií.

Poté, co Babiš uvedl, že Čapí hnízdo vlastnili v době žádosti o dotaci jeho příbuzní se dostal ke slovu předseda ODS Petr Fiala. Ten řekl, že je přesvědčen, že Babiš farmu celou dobu ovládal a měl na ni podstatný vliv. Fiala Babiše také vyzval, aby kauzu jasně vysvětlil, pokud toho není schopen, měl by podle něj rezignovat.

 

Sociální sítě

Kauza Čapí hnízdo rezonuje i na sociálních sítí. Zejména během úvodního proslovu Andreje Babiše.

 

 

 

 

Před mimořádnou schůzí demonstrovala v okolí Sněmovny desítka lidí v čapích kostýmech. Manifestace měla podle jednoho z organizátorů Pavla Šafra vyjádřit, že před zákonem jsou si všichni rovni. Veřejnost si nemusí nechat líbit aroganci oligarchy, který je ministrem financí a zároveň mediálním magnátem, uvedl.

 

Twitter.com/ @_goob_

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Čapí hnízdo vlastnili v době žádosti o dotaci příbuzní Andreje Babiše Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.