ANO v programu zdůrazňuje nutnost obrany proti nelegální migraci

Hnutí ANO v programu pro podzimní sněmovní volby zdůrazňuje nutnost uzavření vnější evropské hranice a důslednou obranu proti nelegální migraci. Na nedělní tiskové konferenci to uvedl lídr hnutí Andrej Babiš s tím, že bezpečnost je nejdůležitější. Ministr obrany a předseda pražské organizace ANO Martin Stropnický vyzdvihl z hlediska obrany a bezpečnosti země její členství v NATO.

„Lidé se musí cítit bezpečně. Musíme bojovat za bezpečnost našich lidí, o bezpečnost Evropy,“ řekl Babiš. Upozornil, že ČR je šestou nejbezpečnější zemí na světě a že je prvořadým úkolem státu, aby to tak zůstalo.

V oblasti bezpečnosti zmínil také boj proti terorismu. Písemná podoba volebního programu dodává, že EU musí čelit rovněž problému „extrémního islamismu“. „Plně sdílíme obavy našich lidí. Nechceme se podílet na vytváření atmosféry strachu, ale považujeme za jednoznačnou povinnost státu zajistit občanům bezpečí. V tomto ohledu bude ČR aktivně podporovat definitivní poražení tzv. Islámského státu,“ stojí v dokumentu.

Rozhodnutí o přijímání uprchlíků musí podle ANO zůstat v kompetenci jednotlivých států a migraci je nutné řešit mimo evropský kontinent v rámci mezinárodních operací EU a NATO. „To je nejen náš národní zájem, ale i zájem celé Evropy, za který musíme v Bruselu bojovat,“ píše se v programu, který má čtyři desítky stran.

Z dokumentu nazvaného „Teď, nebo nikdy“ také vyplývá, že ANO chce navyšovat peníze pro zpravodajské služby na dvě procenta HDP, protože právě zpravodajci mají podle hnutí hrát hlavní roli v odvrácení teroristických hrozeb. Cílem hnutí je mít 30 000 až 35 000 vojáků vybavených špičkovou technikou. V současné době je v armádě zhruba 23 000 vojáků. Loni jich přibylo 1300.

Ministr obrany Stropnický dodal, že aby Česko zůstalo bezpečné, musí se nadále opírat o spojenectví v rámci Severoatlantické aliance. „Kdo zpochybňuje členství, nemůže to myslet s obranou naší země vážně,“ podotkl. Výdaje na obranu chce ANO zvýšit do roku 2024 na dvě procenta HDP. Nyní Česko vyčleňuje na obranu kolem jednoho procenta HDP. Stropnický počítá s další přítomností českých vojáků v misích, vyzdvihl také důležitost aktivních záloh. V novele branného zákona je prostor pro dobrovolný jednorázový vojenský výcvik, který by trval pět týdnů. Do škol by chtěl znovu zavést brannou výchovu.

V EU je podle ministra potřeba usilovat o vytváření nových aliancí nad rámec formátu Visegrádské skupiny. Babiš ve vztahu k Evropské unii uvedl, že v Bruselu je třeba prosazovat českou národní identitu. Doplnil, že zavedení eura podle něj v současné době není pro ČR výhodné.

 

 

Zdroj: ČTK

ANO v programu zdůrazňuje nutnost obrany proti nelegální migraci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Obrana uzavře zakázky za pět miliard korun

  Společnost ·

  Ministerstvo obrany by mělo během příštích týdnů uzavřít smlouvy za téměř pět miliard korun. Mezi plánovanými tendry je servis vrtulníků řady Mi za více než čtyři mili…

 2. Obnova Texasu po hurikánu Harvey bude trvat roky

  Společnost ·

  Americkému státu Texas potrvá po úderu hurikánu Harvey roky, než odstraní následky. Řekl to dnes texaský guvernér Greg Abbott. Ačkoli výše škod zatím nebyla vyčíslena,…

 3. Budou úřady zakrývat billboardy?

  Byznys ·

  Úřady začnou billboardy podél dálnic a silnic první třídy zakrývat v polovině září. Odstraňovat je pak budou od přelomu září a října. Důvodem jsou zákonné lhůty, které…

 4. Učitelé zvažují možnost stávky

  Společnost ·

  Školské odbory vyhlásí stávkovou pohotovost, pokud koaliční rada v pondělí nevyhoví jejich požadavkům na zvýšení platů ve školství. Vyhlášení pohotovosti avizoval na d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.