ANO požádá KSČM, aby nominovala do komise někoho jiného než Ondráčka

Hnutí ANO bude apelovat na KSČM, aby do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zvážili nominaci někoho jiného než Zdeňka Ondráčka. Předseda hnutí Andrej Babiš o tom v pondělí informoval. Jeho nominaci považuje za problematickou. Reagoval tak na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka. 

Horáček Babiše v dopise požádal, aby využil svého politického vlivu a zvolení Ondráčka zabránil. Prezidentský kandidát připomněl, že Ondráček se v roce 1989 jako člen pohotovostního pluku zúčastnil zásahů proti demonstrantům.

Babiš uvedl, že veškerá povolební vyjednávání v rámci Poslanecké sněmovny vede předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ten také uzavřel dohodu o rozdělení postů pro jednotlivé strany. Konkrétní jména podle Babiše součástí dohody nebyla a je na odpovědnosti dané strany, koho vybere. „Problematičnost nominace pana Zdeňka Ondráčka si ale uvědomuji. Dopis pana Horáčka jsem předal panu Faltýnkovi a požádal jsem ho, aby se sešel s vyjednávači KSČM a požádal je o zvážení nominace jiného jejich zástupce do čela této sněmovní komise,“ napsal Babiš v SMS zprávě.

Horáček v dopise uznal právo ANO jako vítěze voleb na sestavení vlády a uznal i náročnost povolebních vyjednávání a hledání přijatelných průsečíků. „Nicméně některé ze zmíněných průsečíků z hlediska širšího zájmu směřování České republiky přijatelné nejsou,“ uvedl uchazeč o post prezidenta republiky. Zpochybnil právě nominaci Ondráčka, který se podle něj stal „ přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlast“. Poprosil proto Babiše, aby zvolení Ondráčka nedopustil. Horáček zároveň požádal o podporu v této věci prezidentské protikandidáty.

„Výzva Michala Horáčka je sympatická a děkuji za ni. Tuto situaci už však řeším po vlastní linii,“ sdělil v reakci na dopis další z účastníků prezidentské volby Pavel Fischer.

Na vyjádření Babiše reagoval člen sněmovního bezpečnostního výboru Vít Rakušan (STAN). „Ukáže se na plénu, jestli to hnutí ANO myslí vážně. Jistě se k tomu ještě můžeme postavit při hlasováních o předsedech komisí,“ řekl. Dodal, že šéfy komisí určuje v tajné volbě celá Sněmovna. Rakušan poukázal na dosavadní hlasovací spolupráci ANO, SPD a KSČM. To, že by v čele komise mohl stanout Ondráček, pokládá za nepřijatelné.

 

 

Zdroj: ČTK

ANO požádá KSČM, aby nominovala do komise někoho jiného než Ondráčka Foto: ČTK/Mlejnková Alexandra: Zdeněk Ondráček

reklama

Další články

  1. Polovina Britů je pro další referendum o brexitu

    Společnost ·

    Polovina Britů je pro uskutečnění dalšího referenda o tom, zda má jejich země opustit Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu veřejného mínění, je…

  2. Americký Senát schválil Trumpovu daňovou reformu

    Společnost ·

    Americký Senát dnes schválil daňovou reformu, kterou prosazuje prezident Donald Trump a která snižuje daňové zatížení podniků i fyzických osob. Jde o největší změny v …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.