ANO nabízí ČSSD vedení jednoho sněmovního výboru

Hnutí ANO nabídlo ČSSD vedení jednoho sněmovního výboru. Sociální demokraté budou o této nabídce diskutovat v poslaneckém klubu. O jaký výbor se jedná, současný šéf ČSSD Milan Chovanec po středeční schůzce zástupců obou uskupení nesdělil. Už v minulosti ČSSD vyslovila zájem o vedení sociálního, zdravotnického, bezpečnostního, branného, zahraničního nebo evropského výboru. Podle místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka se nabídka týká jednoho z nich. Novinářům rovněž oznámil, že místopředsedou Sněmovny by mohl být současný šéf dolní komory Jan Hamáček, jehož do funkce klub ČSSD podpořil před týdnem.

„Pokud se většina ve Sněmovně shodne na tom, že by mohlo být pět místopředsedů, tak sociální demokracie nám řekla, že by nominovala pana Hamáčka,“ uvedl Faltýnek. Také Chovanec mluvil o nutné shodě na počtu křesel. Podotkl, že sociální demokraté křeslo místopředsedy nežádali. Nabídku by zvážili, pokud by byla bez dalších podmínek. „ Pro mě to není alfa a omega,“ zdůraznil Chovanec.

Faltýnek poznamenal, že ustavení šesti místopředsedů tak, aby jedno křeslo mohl obsadit společný kandidát STAN, TOP 09 a lidovců, by bylo moc. „Logické nám připadá, že by jich mohlo být pět, ale šest už je moc,“ konstatoval. Podle Radka Vondráčka, který je nominován do čela Sněmovny, by zřízení takového místa pro STAN, lidovce a TOP 09 bylo nefér vůči těm, kteří uspěli ve volbách víc. Jinak by situace podle Faltýnka vypadala, kdyby se tyto strany sloučily do jednoho klubu.

„Nabídka předsedy výboru je bez podmínek,“ řekl Chovanec s poukazem na poměrné zastoupení stran. ANO podle informací z poslaneckého klubu by chtělo vést devět výborů. Celkově by jich mohlo být 18 jako v minulém volebním období, nebo 19. Přibýt by mohl výbor pro elektronizaci státní správy.

Hnutí podle Chovance stále trvá na obsazení křesla předsedy Sněmovny vlastním kandidátem. ODS chce funkci pro svého předsedu Petra Fialu. Možné podpory ČSSD projedná podle Chovance na úterním zasedání frakce. O případné podpoře menšinové vlády, kterou sestavuje předseda ANO Andrej Babiš, podle něho nebyla na schůzce řeč. O kabinetu se prý nedebatovalo ani na středečním poslaneckém klubu ANO. Klub nejednal ani o možné podpoře některého z kandidátů na prezidenta.

ČSSD deklarovala, že je připravena hlasovat pro návrh státního rozpočtu na příští rok. Podpořila by návrh hnutí ANO na zvýšení důchodů, pokud by byl rozumný. Faltýnek tento přístup popsal jako konstruktivní.

 

 

Zdroj: ČTK

ANO nabízí ČSSD vedení jednoho sněmovního výboru Foto: ČTK/Deml Ondřej: Jaroslav Faltýnek

reklama

Další články

 1. Cena ropy se pohybuje na úrovni dvouletých maxim

  Společnost ·

  Ropa v úterý na světových trzích mírně podražila a ceny se nacházejí v blízkosti nejvyšších hodnot za dva roky. Obchodníci počítají s tím, že Organizace zemí vyvážejíc…

 2. Brno nově figuruje v síti kreativních měst UNESCO

  Společnost ·

  Brno nově figuruje v síti kreativních měst UNESCO. Po Praze se tam tak dostalo jako druhé v ČR. Síť se celkově rozšířila o 64 měst z 44 zemí světa. Na 

  SPD nepodpoří vznik Babišovy menšinové vlády

  Společnost ·

  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na úvodu úterní večerní schůzky požádal zástupce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) o podporu své menšinové vlády. Novináře o tom po jed…

 3. Sony očekává celoročně rekordní zisk

  Byznys ·

  Japonské firmě Sony v rámci druhého fiskálního čtvrtletí stoupl zisk na 130,9 miliardy jenů (25,5 miliardy Kč). Loni přitom ve stejném období dosahoval na 4,8 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.