Ani po krachu tří senátních hlasování Trump nevzdává boj o zrušení Obamacare

Bílý dům si stojí za svým. Ani navzdory krachům tří senátních hlasování nepřestane bojovat o zrušení a nahrazení programu zdravotního pojištění bývalého prezidenta Baracka Obamy. Prezident Donald Trump by podle agentury AP mohl zablokovat subvence zdravotním pojišťovnám vyplácené náhradou za nižší platby chudších Američanů. Může jít o nástroj, který může pomoci ve zbavení se Obamova systému. 

„Prezident nesouhlasí s těmi, kdo tvrdí, že je načase obrátit list,“ řekla AP poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayová. Reagovala tak na slova šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella po pátečním neúspěšném pokusu program zdravotního pojištění známý jako Obamacare fakticky zrušit. Po oznámení výsledku hlasování McConnell poznamenal, že „je čas jít dál“. V pondělí se tak mají senátoři místo zdravotní reformy zabývat nominacemi na místa v justičním systému země.

Trump se ale podle Conwayové s tímto stavem nehodlá smířit. Hrozí prý, že zastaví subvence umožňující sociálně slabším Američanům hradit pojistné. „Rozhodne se tento týden, a je to rozhodnutí, které může učinit jen on sám,“ prohlásila Conwayová. Výše dotací se pohybuje kolem sedmi miliard dolarů (155,5 miliardy korun) ročně.

Obamova vláda rozhodla, že subvence kompenzující nižší platby chudých Američanů budou přímo inkasovat zdravotní pojišťovny. Trump tento dotační systém převzal, má ale podle agentury AP pravomoc ho kdykoli zrušit. Trumpovo požehnání platí zatím jen do konce července, tedy do pondělí.

Prezident už dřív tvrdil, že Obamacare okamžitě zkolabuje, jakmile subvence skončí. Dosud však každý měsíc jejich výplatu povoloval. Část kongresmanů je přesvědčena, že právo vyplácet dotace podle ústavy náleží zastupitelům, nikoli hlavě státu.

Myslí si to podle AP i republikánská senátorka Susan Collinsová, která v pátek spolu s dalšími dvěma republikánskými kolegy hlasovala proti zrušení Obamacare. „Nejistota o subvencích bude z měsíce na měsíc pokračovat, což přispěje k destabilizaci pojišťovacího trhu. Je to jedna z věcí, s níž musí Kongres skoncovat,“ prohlásila senátorka.

 

 

Zdroj: ČTK

Ani po krachu tří senátních hlasování Trump nevzdává boj o zrušení Obamacare Foto: photo_world / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Putin hodlá vyhostit 755 amerických diplomatů

    Společnost ·

    Rusko bude muset podle slov ruského prezidenta Vladimira Putina opustit na 755 amerických diplomatů. Ruská hlava státu to v neděli sdělila v rámci rozhovoru poskytnuté…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.