Ani po Floridě nelze očekávat zpřísnění zákona o nošení zbraní

Debata, již po loňském masakru v Las Vegas vedli američtí republikáni a demokraté v Kongresu o eventuálním zpřísnění zákona o zbraních, byla krátká. Za čtyři měsíce od tohoto útoku, při němž pachatel z hotelu postřílel přes 50 lidí, se do Senátu a Sněmovny reprezentantů dostala legislativa předpokládající pouze uvolnění pravidel pro majitele zbraní. Jak napsala agentura AP, nic se nezmění ani po masakru na Floridě, kde Nikolas Cruz ve středu zabil 17 lidí.

Na Kapitolu se sice znovu začalo debatovat hned ve čtvrtek, avšak podle starého vzorce - mnoho demokratů žádalo zpřísnění zákonů o zbraních a republikáni poukazovali na psychický stav střelce. „Jakožto otce mě k smrti děsí, že se zde nebere vážně otázka bezpečnosti našich dětí. A totéž si pomyslí mnoho rodičů z jižní Floridy,“ řekl v Senátu demokrat Chris Murphy.

Hned po střelbě v Las Vegas se spolu s dalšími pokoušel prosadit zákaz zařízení, jež umožňuje úpravu poloautomatické zbraně na automatickou, jak to učinil střelec v Las Vegas. Místo toho však sněmovna, ovládaná republikány, v prosinci uvolnila pravidla pro skryté nošení zbraně napříč státy, které takové držení povolují. Do zákona se dostalo vlivem dalšího incidentu, tentokrát v Texasu, kde střelec loni v listopadu zabil v kostele dvě desítky lidí, pouze opatření, které umožňuje rozšířit databázi FBI lidí, kteří si nemohou legálně koupit zbraň.

Předseda Senátu Paul Ryan ve čtvrtek řekl, že by se Kongres měl zaměřit na to, zda jsou současné zákony účinné, včetně těch, podle nichž se mentálně postižení jedinci ke zbrani dostat nemají. „Měli bychom se méně zaměřovat na politický boj mezi námi“, a místo toho se stmelit, řekl. Prezident Donald Trump prohlásil, že se s problematikou spojenou s mentálním zdraví vypořádá. O zbraních se nezmínil.

 Zdroj: YouTube / TIME

Floridský senátor Bill Nelson ve vzkazu těm, kdo si myslí, že je předčasné hovořit o násilí páchaném zbraněmi, řekl: „Kdy bude pravý čas? Kolik lidí ještě musí zemřít?“ Podle něj není možné zůstat u tématu mentálního zdraví. „Musíme se dostat ke kořenu, odstraňme útočné zbraně z našich ulic,“ řekl tento demokrat.

Cruz k útoku použil poloautomatickou pušku AR-15. List Los Angeles Times si všimnul, že právě tato zbraň byla použita při velkých útocích v minulých šesti letech - v Newtownu 2016 (26 mrtvých), v San Bernardinu 2015 (14), v Orlandu 2016 (49), v Las Vegas 2017 (58), v Sutherland Springs 2017 (26). Předtím útočníci používali pistole, i když i takovou zbraní student zabil v roce 2007 na Virginském polytechnickém institutu 32 osob.

Rychlopalná AR-15 může způsobit vážnější zranění než pomalejší pistole. Někteří pachatelé používají pušky se zásobníky s 30 náboji, což jim umožňuje střílet déle bez přerušení, než je tomu v případě pistolí opatřenými menšími zásobníky. „Jsou přesné a mohou zabít v okamžiku, kdy stisknete kohoutek,“ sdělila k AR-15 nezisková organizace zabývající se prevencí násilí Brady Campaign to Prevent Gun Violence. K těmto poloautomatům podle ní navíc existují dodatečná zařízení, která běžnému uživateli umožní držet zbraň ve výšce pasu při palbě a zároveň ji udržet stabilizovanou. Dají se k ní také sehnat velkokapacitní zásobníky.

Vlivná Národní asociace držitelů zbraní (NRA) se této zbraně zastává a argumentuje její oblíbeností bez ohledu na to, že jde o nejčastěji použitou zbraň při současných útocích ve školách. NRA na svém blogu AR-15 označuje za „upravitelnou, přizpůsobivou, spolehlivou a přesnou, využitelnou při sportovní střelbě, lovu a v situacích sebeobrany“.

 

 

Zdroj: ČTK

Ani po Floridě nelze očekávat zpřísnění zákona o nošení zbraní Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ruská armáda zakáže vojákům chytré telefony

    Společnost ·

    Ruské ministerstvo obrany uvažuje nad tím, že v rámci celého centrálního aparátu zakáže používání chytrých mobilních telefonů. Konkrétně se pak jedná o velitelství a v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.