Analytik z Jobs.cz: Češi pracují i během dovolené, neumí během ní „vypnout“

Dvě třetiny Čechů pracují i během dovolené. Podle analytika portálu Jobs.cz Tomáše Ervína Dombrovského je to i proto, že chtějí být v zaměstnání nepostradatelní a bojí se ukázat, že firma funguje i bez nich.

Průzkum pracovního portálu Jobs.cz ukázal, že dvě třetiny Čechů řeší pracovní záležitosti během dovolené. „Většina lidí je (během dovolené, pozn. red.) takzvaně na telefonu, kdyby náhodou bylo zapotřebí,“ řekl ve Studiu Zet Dombrovský. „Už to odráží snahu být nepostradatelný, dát zaměstnavateli najevo, že beze mě to v práci přeci jenom nejde.“

Podle analytika Dombrovského Češi nedokáží příliš „vypnout“ a dovolenou si doopravdy užít. „Říká se, že první týden myslí na to, co bylo v práci, druhý týden myslí na to, co je čeká, až se vrátí, co všechno tam takříkajíc hoří,“ řekl. „To má za příčinu, že si pořádně neodpočinou. A to není v zájmu ani jejich, ani zaměstnavatele, protože potom jsou lidi permanentně ve stresu a dovolená neplní svůj původní účel - relaxovat, odpočinout si od běžných povinností, přijít na jiné myšlenky, dát se trošku do pořádku.“

Pouze třetina Čechů si navíc během roku vybere všechnu dovolenou. Většina z nich si ji převádí do dalšího roku. Podle Dombrovského mají lidé v Česku tendenci s volnem šetřit.

Z průzkumu také vyplývá, že Češi raději volí krátké, rozdrobené dovolené, které jsou fenoménem posledních několika let. Většina z nich má přitom s sebou služební telefon a kontroluje i pracovní e-maily.Tímto přístupem se v evropském kontextu poněkud vymykají – v řadě zemí jsou totiž nejběžnější třítýdenní i delší dovolené. „Málokdo si troufne vzít si čtyři týdny dovolené a ukázat, že ve firmě všechno funguje naprosto v pořádku i bez něj,“ řekl Dombrovský.

Zdroj: Zet

Analytik z Jobs.cz: Češi pracují i během dovolené, neumí během ní „vypnout“ Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.