Analytik Menčík z Cyrrus: ČSA musí propouštět, aby odvrátily krach

Propuštění téměř tří set zaměstnanců ČSA, které firma oznámila v úterý, je podle Tomáše Menčíka, analytika finanční skupiny Cyrrus, jedním z řešení, které mohou českému dopravci pomoci snížit náklady a odvrátit krach.  „Firma musí propouštět, aby přežila,“ říká. 

Počet zaměstnanců ČSA v uplynulých letech dramaticky klesal. Podle výročních zpráv aerolinie v roce 2006 zaměstnávaly přes pět tisíc lidí. O čtyři roky později už ČSA evidovaly tři tisíce zaměstnanců. V letošním roce už to bylo o dvě třetiny méně. 

Důvodem propouštění dalších 77 pilotů, asi 170 stevardů a více než 60 pracovníků administrativy - tedy zhruba jedné třetiny všech stávajících pracovníků ČSA - je podle vedení společnosti snaha omezit ztráty v hospodaření firmy, která loni vykázala provozní ztrátu vyšší než 920 milionů korun. Na propouštění plánované na přelom roku již zareagovala Odborová organizace palubních průvodčích, a to vyhlášením stávkové pohotovosti.

Tuzemské národní aerolinky se v posledních letech potýkají s hospodářskými problémy, které měl pomoci vyřešit loňský prodej 44 procent akcií letecké společnosti Korean Air. Do konce letošního roku se má uskutečnit avizovaný odkup 34 % akcií z opce Korean Air leteckou společností Travel Service. Tuzemský konkurent Českých aerolinií se tak stane jejich druhým největším akcionářem. Státu zastoupenému Českým Aeroholdingem tak zbude 19,74 % a České pojišťovně 2,26 procenta akcií ČSA. 

Premiér Bohuslav Sobotka označil vstup Korean Air do firmy za důvod oslabování Českých aerolinií a posilování konkurenčního dopravce Travel Service.

„Poslední informace o masivním propouštění mě opravdu znepokojují. Budu se chtít sejít s ředitele Českého Aeroholdingu a bude mě zajímat, co se v té společnosti děje,“ řekl předseda vlády krátce po oznámení plánovaného propouštění v ČSA. 

Podle ministra financí Andreje Babiše, jehož resort má výkon akcionářských práv státu v ČSA na starosti, má Českým aeroliniím pomoci navýšení kapitálu. Ministerstvo financí už o tom podle něj jedná s ostatními akcionáři firmy.

Analytik Tomáš Menčík v rozhovoru pro Studio Zet řekl, že „ČSA momentálně nemá moc možností, jak zlepšovat své hospodaření.“ Firmě podle něj může pomoci jen zeštíhlování výdajů. 

V souvislosti s propuštěním se objevily spekulace o budoucnosti aerolinií. Podle Menčíka je odchod části zaměstnanců krokem k záchraně celé firmy.  

„To, že propouští vůbec nelze dávat do souvislosti s tím, jestli firma zkrachuje nebo ne. Prostě firma propouští, aby přežila, ne aby zkrachovala," řekl. 

Z ČSA se podle něj může stát menší letecká společnost, ale již nemůže dále fungovat v takových objemech a v takovém rozsahu, jak tomu bylo dříve. 

Zdroj: Zet

Analytik Menčík z Cyrrus: ČSA musí propouštět, aby odvrátily krach Foto: Ilustrační fotografie Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.