Číňané nakupují v Česku ve velkém. Získají pivovary, leteckou společnost, fotbalový klub i média

Čínská společnost CEFC, které je šestou největší privátní společností v Číně, oznámila hned několik investic v České republice. V pátek například informovala o koupi fotbalového klubu Slavia Praha. Číňané budou mít ve Slavii 60 procent, zbytek získá Jiří Šimáně, spolumajitel firmy Travel Service. CEFC vedle toho minulý týden oznámila koupi Martinického paláce na Hradčanském náměstí, budovy Živnobanky v Praze a zvýšení svého podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance z pěti na deset procent. A tím výčet jejích akvizic v České republice zdaleka nekončí.

Dnes totiž CEFC informovala o plánu převzít téměř 50 procent v letecké společnosti Travel Service a také o vstupu do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media.

Kromě toho kupuje také pivovary Lobkowicz Group, které koncem loňského května vstoupily na pražskou burzu. CEFC převezme spolu s partnery podíl 79,4 procenta ve společnosti. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy korun. Příslušné dokumenty dnes podepsali zástupci obou firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny.

CEFC je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.

 

Zdroj: ČTK

Číňané nakupují v Česku ve velkém. Získají pivovary, leteckou společnost, fotbalový klub i média Foto: prezident CEFC Čchan Čchao-tuo s českým prezidentem Milošem Zemanem - ilustrační foto ČTK/Šulová Kateřina

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.