Amerika na prvním místě? Poslední Trumpovy kroky jsou opakem jeho slibů

Americká administrativa Donalda Trumpa přiostřuje zahraniční vztahy. Po pátečním americkém náletu na syrskou leteckou základnu bude v úterý americký ministr zahraničí Rex Tillerson jednat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem o vzájemných vztazích. Trump také o víkendu vyslal ke Korejskému poloostrovu skupinu amerického námořnictva s letadlovou lodí. Události posledních dní se tak zcela liší od Trumpova slibu: „Amerika na prvním místě“. Jak současnou situaci vnímají Američané, prozradila na rádiu Zet zpravodajka ve Spojených státech Hedvika Miller.

Americká armáda v noci na pátek podnikla varovný raketový útok proti syrské letecké základně Šajrát. Několik desítek střel typu Tomahawk zasáhlo bojové letouny syrských vládních jednotek a tamní infrastrukturu. Podle americké vlády se mělo jednat o odvetu za chemický útok v provincii Idlib.

Podle Miller mají za sebou Američané náročný víkend, během něhož plnila americká média jen americké nálety na Sýrii. „Musím říct, že prvotní reakce na situaci v Sýrii byly rozporuplné, později ale Trump začal získávat stále větší podporu a to i u některých demokratů. Na protest proti náletu dokonce vyšli lidé do ulic, například v Chicagu a New Yorku,“ řekla.

Později se situace zklidnila. Pomohl tomu fakt, že prezident Trump našel ohledně raketového útoku zastání v Kongresu. Podle Miller se ho zastal senátor Rubio, ale i řada dalších, a to i demokratických, senátorů. Přesto u řadových Američanů zůstává situace napjatá a převládá strach ohledně toho, že situace vyústí v další válku. „Trump musí vypracovat strategii, což mu nakonec nařídil i Kongres, širší strategii, jak v takové situaci postupovat, jak celý konflikt řešit. Pokud by jeho cílem bylo sesazení Asada, bude se must vyslat americká armáda přímo do terénu. V podstatě by se mohlo jednat o další Irák a to opravdu nikdo nechce,“ řekla.

I proto bude úterní návštěva Tillersona v Rusku ostře sledovaná. Rusko se jasně staví na stranu syrského premiéra Bašára Asada a americké nálety považuje za nezákonnou agresi. To chtějí Spojené státy změnit.

Varování číslo dvě

Vedle vztyčeného prstu vůči Sýrii vyslala Amerika varovné signály i Severní Koreji, když o víkendu k jejím břehům vyslala skupinu amerického námořnictva v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Trump tímto reaguje na raketové testy, které KLDR v posledních měsících provedla. „Americká vláda je velmi znepokojená vývojem balistických raket v Severní Koreji. Trump jednal minulý týden s čínským prezidentem, chce po něm aby na Severní Koreu Čína vyvinula tlak. Dnes ale Washington prohlásil, že si se Severokorejci poradí i bez Číny,“ řekla Miller. Americká zpravodajka proto dodává, že události posledních dní se zcela vymykají Trumpovým předvolebním slibům, které hovořily o tom, že se Spojené státy budou za jeho působení soustředit zejména na sebe. 

 

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Amerika na prvním místě? Poslední Trumpovy kroky jsou opakem jeho slibů Foto: ČTK/AP/Andrew Harnik

reklama

Další články

  1. USA vyslaly ke Koreji svou letadlovou loď

    Společnost ·

    Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters…

  2. Poslední povstalci v Evropě, ETA, složili zbraně

    Společnost ·

    Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.