Americké zpravodajské služby: Nekupujte smartphony vyrobené čínskými firmami Huawei a ZTE

Obyvatelé Spojených států amerických dostali přísné varování před koupí chytrých telefonů vyrobených čínskými technologickými společnostmi Huawei a ZTE. Hrozbu spojenou s koupí těchto zařízeních pak konkrétně vyjádřili představitelé CIA, NSA a FBI. Zpravodajský portál CNN uvádí, že podle zpravodajců tyto čínští výrobci představují bezpečnostní hrozbu pro americké zákazníky.

Riziko používání těchto telefonů vysvětlil ředitel FBI Chris Wray. Podle jeho slov existuje riziko, že zahraniční vlády mohou využít společnosti k tomu, aby se dostaly do telekomunikační infrastruktury země. Huawei je ruku v ruce s tím světovým lídrem v oblasti telekomunikačních zařízení. Americká vláda již v minulosti zablokovala nakupování technologií od firmy Huawei některým federálním agenturám.

„Nabízí tak možnosti zlomyslně upravovat a odcizovat informace,“ řekl Wray. „A poskytuje schopnost provést nezjistitelnou špionáž“. Dodal ředitel FBI.

Společnost Huawei se z těchto důvodů na americkém trhu neuchytila. Vláda a zpravodajci se totiž obávají, že v jejím zájmu může být vyrábění produktů ke shromažďování cenných informací.

Již v roce 2012 Kongres vydal zprávu, podle které by dvě čínské firmy měly být považovány za „nedůvěřivé“. Mezi nimi figurovala právě firma Huawei, která tato tvrzení nazvala za „neopodstatněné“. K současnému tvrzení zpravodajců se čínská firma zatím nevyjádřila.

Huawei podle CNN ale vyzdvihl svoji silnou pozici na mnoha trzích mimo USA. Výzkum firmy Canalys poukazuje na fakt, že prodej těchto telefonů překonává ve střední a východní Evropě Apple. „Působíme ve 170 zemích, kde panuje důvěra s vládami a zákazníky. Oproti ostatním dodavatelům je nevystavujeme žádnému většímu riziku kybernetické bezpečnosti,“ uvedla firma Huawei.

Společnost Huawei rovněž ve svém prohlášení uvedla, že nikdy neposkytla žádné vládě nebo vládní agentuře přístup k technologiím nebo údajům. 

Firma ZTE zase prohlásila, že její mobilní telefony a zařízení obsahují čipové sady a další komponenty, které se vyrábějí v USA. „Jako veřejně obchodovatelná společnost jsme se zavázali dodržovat všechny platné zákony a předpisy Spojených států, spolupracovat s dopravci na prosazování přísných testovacích protokolů a dodržovat nejvyšší obchodní standardy,ׅ“ CNN to napsal zástupce firmy ZTE v e-mailu.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Americké zpravodajské služby: Nekupujte smartphony vyrobené čínskými firmami Huawei a ZTE Foto: Faiz Zaki / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Inflace v lednu meziročně zpomalila na 2,2 %

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny v lednu meziročně stouply o 2,2 %. Oproti prosinci jde o 0,2 procentního bodu nižší úroveň. Meziroční inflace tak dosáhla nejnižší úrovně od loňské…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.