Americká umělkyně vytiskla pomocí pramene vlasu 3D tvář člověka

Lidé zanechávají nevědomě na veřejném prostranství řadu genetických informací. Například chlupy a vlasy skrývají překvapivé množství citlivých osobních údajů. Umělkyně a programátorka z Uměleckého institutu v Chicagu Heather Dewey-Hagborgová se proto snažila přijít na to, co vše se dá vyčíst z jednoho pramene vlasů. Výsledkem její práce jsou 3D zobrazení tváří lidí, které předvedla na vlastní výstavě. Informoval o tom server Livescience.com. 

"Vzhledem k tomu, jaké informace se dají z DNA vyčíst, tak se může jednat o ohrožení bezpečnosti a soukromí lidí," řekla Dewey-Hagborgová.

„Ve veřejném prostoru jsem vlastně začala sbírat forenzní vzorky, hledala jsem je na ulicích a v koupelnách New Yorku,“ sdělila Dewey-Hagborgová.

Své nálezy pak vzala do biologické laboratoře Genspace v New Yorku. Po analýze DNA, která identifikovala rysy osobnosti, použila počítačový model, který předpověděl jak původní majitelé vlasů vypadali. Odlitky jejich tváří poté zhmotnila pomocí 3D tiskárny.

Výsledky série vytištěných masek byla v roce 2013 součástí výstavy, kterou umělkyně nazvala jako „Stranger Visions“.

Neexistuje ovšem žádný způsob, jak zjistit, nakolik tyto tváře odpovídají skutečné podobě lidí, kterým pramínek vlasu patřil. I přesto ovšem toto umění odhaluje bohatství osobních informací, které se mohou skrývat ve zdánlivě bezvýznamné části těla.

Dewey-Hagborgová tvrdí, že je zapotřebí genetické informace chránit. „Nikdo nechce nechat osobní zdravotní záznamy v metru jen tak ležet, aby si je poté každý přečetl,“ řekla.

 

Zdroj: Livescience.com

Americká umělkyně vytiskla pomocí pramene vlasu 3D tvář člověka Foto: Profimedia.cz: Výstava „Stranger Visions“

reklama

Další články

  1. Novým členem registru neplatičů Solus je Sazka

    Byznys ·

    Novým členem úvěrového registru neplatících klientů Solus se minulý týden stala společnost Sazka. Ta je tak se svou značkou Sazkamobil devátým telekomunikačním operáto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.