Americký trh práce v červnu prudce zrychlil tvorbu pracovních míst

Američtí zaměstnavatelé v červnu vytvořili zhruba 287.000 pracovních míst, což bylo nejvíce za posledních osm měsíců. Trh práce tak prudce oživil ze silného květnového útlumu, kdy v největší ekonomice světa vzniklo pouze 11.000 pracovních příležitostí. Míra nezaměstnanosti se sice z květnového téměř devítiletého minima zvýšila na 4,9 procenta, Američané ale znovu začali hledat práci.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že vznikne zhruba 175.000 nových míst. Květnová tvorba míst byla přitom ještě horší, než udávala předběžná čísla, podle nichž vzniklo asi 38.000 míst, nejméně za šest let. U míry nezaměstnanosti se čekalo zvýšení na 4,8 procenta z květnových 4,7 procenta.

Páteční zpráva naznačuje, že ekonomika po útlumu v prvních měsících roku znovu nabírá tempo a že americká centrální banka (Fed) by mohla v nejbližších měsících přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Fed ale po červnovém rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie hodlá sledovat vývoj na finančních trzích a v celé ekonomice.

"Je to skvělý údaj. Potvrzuje, že ekonomika má solidní základy, ale předpokládanou trajektorii kroků Fedu to nemění," řekl agentuře Reuters Darrell Cronk z banky Wells Fargo v New Yorku. Fed zvýšil základní sazbu z krizového minima těsně nad nulou poprvé loni v prosinci, na tento krok ale zatím dál nenavázal.

Americké akcie reagovaly na údaje svižným růstem, jejich hlavní indexy získávaly v první polovině obchodování téměř jedno procento. Dolar proti euru posílil na dvoutýdenní maximum.

Americká ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 1,1 procenta po tempu 1,4 procenta v předešlém kvartálu. Obě čtvrtletí tak byla výrazně pod loňským celoročním tempem 2,4 procenta. Ekonomové předpokládají, že ve druhém čtvrtletí hospodářský růst zrychlí na zhruba 2,5 procenta.

Údaje ukázaly výrazné zlepšení ekonomické aktivity. V kategorii pracovní síly přibylo 414.000 lidí, kdežto v předešlých dvou měsících z ní celkem více než 800.000 osob vypadlo. Zatímco počet zaměstnaných se zvýšil o 67.000, počet registrovaných nezaměstnaných vzrostl o 347.000, což zvýšilo míru nezaměstnanosti.

Růst mezd, který je pro rozhodování Fedu rovněž velmi důležitý, ale zůstává velmi slabý. Průměrná hodinová mzda v červnu proti předchozímu měsíci stoupla jen o 0,1 procenta a její meziroční růst činil 2,6 procenta. Podle ekonomů je nutné, aby mzdy rostly alespoň tříprocentním tempem, pokud se má inflace dostat ke dvouprocentní úrovni, kterou Fed stanovil jako cíl.

Minulý měsíc podstatně zrychlilo tempo najímání pracovníků ve většině sektorů, zejména pak v průmyslu a v maloobchodě. Celkově se ale dynamika amerického trhu práce v letošním roce zpomaluje. V prvním pololetí vzniklo v průměru 171.500 míst měsíčně, což je výrazně méně proti 282.0000 místům ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.

 

 

Zdroj: ČTK

Americký trh práce v červnu prudce zrychlil tvorbu pracovních míst Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.