Americká Senát souhlasil se zahájením debaty o zrušení Obamacare

Senát Spojených států amerických v úterý nejtěsnějším poměrem hlasů rozhodl o zahájení debaty o zrušení takzvané Obamacare. Konkrétně jde o systém zdravotního pojištění, jenž zavedl předchozí americký prezident Barack Obama. Úterní hlasování znamená vítězství pro současnou hlavu státu Donalda Trumpa, který senátory vyzval, aby se vyslovili pro zahájení klíčové debaty.

Z 52 republikánů v Senátu se jich v úterý pro zahájení debaty vyslovilo 50. Rozhodující jednapadesátý hlas pak dodal viceprezident Mike Pence, který je z titulu své funkce nevoleným předsedou Senátu.

Proti zrušení Obamacare se v úterý vyslovily dvě republikánské senátorky: Lisa Murkowská z Aljašky a Susan Collinsová ze státu Maine. Stejně hlasovali také všichni demokraté.

Trumpa v úterý podpořil i senátor John McCain, který se hlasování zúčastnil přesto, že se léčí se zhoubným nádorem mozku. Při příchodu do Senátu v úterý sklidil všeobecný aplaus.

Původní plán zrušení Obamacare a okamžité přijetí náhradní reformy zdravotního pojištění padl, když se republikáni minulý týden nedopočítali 50 senátorských hlasů, potřebných ve stočlenné horní komoře k přehlasování odporu demokratů.

Když záměr zrušit a nahradit Obamovu reformu nevyšel, rozhodlo se vedení republikánů s podporou Donalda Trumpa odhlasovat alespoň konec Obamacare s tím, že náhrada bude dojednána během příštích dvou let.

 

 

Zdroj: ČTK

Americká Senát souhlasil se zahájením debaty o zrušení Obamacare Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trump vyzývá senátory, aby zrušili Obamacare

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump nabádá senátory k tomu, aby v úterý hlasovali o zahájení debaty o zrušení systému zdravotního pojištění, který zavedla předchozí hlava …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.