Americký Senát schválil výdaje do září ve výši 22 bilionů korun

Americký Senát ve čtvrtek večer místního času schválil zákon o státních financích, který zajistí výdaje země ve výši 1,1 bilionu dolarů (přes 22 bilionů korun) do letošního 30. září. Zákon nyní čeká na podpis prezidenta Baracka Obamy.

Americký Senát ve čtvrtek večer místního času (v noci na dnešek SEČ) schválil zákon o státních financích, který zajistí výdaje země ve výši 1,1 bilionu dolarů (přes 22 bilionů korun) do letošního 30. září. Informovala o tom agentura Reuters. Z Kongresu nyní poputuje zákon k podpisu na stůl prezidenta Baracka Obamy.

Pro schválení státních výdajů hlasovalo 72 senátorů, 26 jich bylo proti. Již ve středu odsouhlasila zákon o pokrytí státních výdajů do letošního září Sněmovna reprezentantů.

Na znění zákona a jeho parametrech se vyjednávači obou parlamentních stran dohodli v pondělí. Zákon zmírňuje některé automatické rozpočtové škrty, které loni začaly platit jako důsledek neshod z předchozích let, kdy se rozdělený Kongres nebyl schopen dohodnout na hlubších rozpočtových reformách. V letošním fiskálním roce by mělo jít na domácí a vojenské programy více peněz.

Zákon musí Obama podepsat do soboty, aby zabránil tomu, že se federální vláda ocitne bez finančních prostředků. Bílý dům již podle portálu washingtonpost.com naznačil, že prezident dokument podepíše včas, aby zabránil opakování krize z loňského října. Tehdy rozpočtové spory vyvrcholily částečným uzavřením amerických vládních úřadů.

Zdroj: ČTK

Americký Senát schválil výdaje do září ve výši 22 bilionů korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.