Americký Senát schválil protiruské sankce, zbývá už jen souhlas Trumpa

Americký Senát ve čtvrtek podle očekávání velkou většinou hlasů souhlasil s novými sankcemi namířenými proti Rusku, Íránu a Severní Koreji. To už přitom v úterý odhlasovala Sněmovna reprezentantů. Závěrečný verdikt musí ještě vynést prezident Donald Trump, který může zákon podepsat nebo do deseti pracovních dnů vetovat. K přehlasování jeho případného veta je zapotřebí dvoutřetinová většina v obou parlamentních komorách, již pravděpodobně mají stoupenci sankcí k dispozici.

Trumpovo stanovisko k sankcím není jasné, prezident po zvolení prosazoval vůči Moskvě vstřícnost. Nový šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci ale ve čtvrtek prohlásil, že prezident může sankce schválené v Kongresu naopak ještě zpřísnit. Ve stočlenném Senátu sankce prošly poměrem hlasů 98 ku dvěma.

Parlamentem odhlasovaný zákon postihuje sankcemi klíčová odvětví ruského hospodářství a rozšiřuje již platná omezení. Důležité je podle poslanců ustanovení, které brání hlavě státu sankce zmírnit či zrušit bez souhlasu Kongresu. Tuto část Bílý dům považuje za neoprávněný zásah do svých pravomocí.

Sankce se nelíbí ani Evropské unii, která kritizuje fakt, že američtí zákonodárci v této věci nespolupracovali s Evropou. Brusel se rovněž obává, že americká odvetná opatření ohrozí energetické zájmy EU, mimo jiné budování plynovodu Nord Stream 2.

Rusko připravované americké sankce tvrdě kritizuje, o reakci Kremlu ale odmítají ruská oficiální místa spekulovat. List Kommersant ve čtvrtek napsal, že lze očekávat zavření rekreačních objektů v Moskvě, které využívají pracovníci velvyslanectví USA. Z Ruska může být rovněž vyhoštěno 35 amerických diplomatů. Oba kroky by byly symetrickou reakcí na obdobné prosincové rozhodnutí bývalého prezidenta USA Baracka Obamy, na které Rusko tehdy nereagovalo v naději, že je nastupující prezident Donald Trump zruší.

V ostatních otázkách Moskva podle Kommersantu postihne Washington tam, kde to samotné Rusko co nejméně poškodí. List naznačuje, že Rusko by mohlo odmítnout americké výzvy k silnějšímu tlaku na KLDR kvůli jeho jadernému a raketovému programu. Moskva by mohla rovněž zastavit dodávky raketových motorů RD-180, které jsou využívány v americkém kosmickém programu. Jiné ekonomické sankce ze strany Ruska by podle ruského listu USA sotva pocítily.

 

 

Zdroj: ČTK

Americký Senát schválil protiruské sankce, zbývá už jen souhlas Trumpa Foto: JStone / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Severní Korea nejspíš odpálí další raketu

    Společnost ·

    Severní Korea se podle Spojených států chystá na testování další rakety. Agentuře AFP to sdělil pod podmínkou anonymity zdroj z Pentagonu. K odpálení rakety pravděpodo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.