Americký Senát schválil širší pravomoc v obchodních jednáních pro prezidenta Obamu

Americký Senát včera schválil návrh zákona, který poskytuje prezidentu Baracku Obamovi širší pravomoci v obchodních vyjednáváních. Rozhodnutí je pro Obamu úspěchem. Prezident totiž při požadavku na volné jednání při dojednávání obchodních dohod narazil na odpor představitelů vlastního, demokratického tábora, napsala agentura AP. Návrhem by se měla nyní zabývat Sněmovna reprezentantů.

Obama chce, aby mu Kongres při vyjednávání obchodních dohod poskytl mandát k takzvanému zrychlenému řízení. To by znamenalo, že prezident by po dokončení dohod mohl předat dokument zákonodárcům, kteří by ho mohli schválit nebo odmítnout. Žádné dodatky ani úpravy by ale prosadit nemohli.

Tento mandát by podle Obamy zvýšil šance na dokončení dohody o volném obchodu mezi USA a 11 zeměmi na okrajích Tichého oceánu, uváděné pod zkratkou TPP. Odbory a mnoho liberálů ale s návrhem na rozšíření vyjednávacích pravomocí prezidenta USA nesouhlasí a tvrdí, že dohody o volném obchodu povedou ve Spojených státech ke ztrátě pracovních míst. Více se dočtete zde.

Proti návrhu se stavělo i mnoho senátorů z Obamovy Demokratické strany. Senát, který ovládají opoziční republikáni, ale v pátek Obamovu žádost o poskytnutí pravomoci k vyjednávání ve zrychleném řízení podpořil. Pro bylo ve 100členném Senátu 62 zákonodárců, 37 hlasovalo proti.

 

Zdroj: ČTK

Americký Senát schválil širší pravomoc v obchodních jednáních pro prezidenta Obamu Foto: shutterstock.com - B. OBAMA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.