Americké sankce proti Rusku se dotknou první české firmy

Rozšíření sankcí USA proti Rusku, které ve čtvrtek oznámilo americké ministerstvo financí, se dotkne první české firmy. Kvůli spojení ruskou skupinou Gazprombank sankce postihnou plzeňskou Škodu JS. Informoval o tom server iHNed.cz. Škodu JS vlastní od roku 2004 silná ruská skupina OMZ z oblasti těžkého strojírenství, většinovým vlastníkem akcií je podle iHNed právě Gazprombank.

Mluvčí Škody JS Jan Stolár se zatím blíže k sankcím nevyjádřil. „V této chvíli se s rozhodnutím seznamujeme a budeme zjišťovat, zda bude mít v budoucnu vliv na naši společnost,“ řekl Stolár na dotaz ČTK. Podle iHNed sektorové sankce pro Škodu znamenají, že nemůže u amerických společností získat investice, stejně jako její mateřská Gazprombank.

Škoda JS vyrábí zařízení pro jaderné elektrárny. Významným trhem jsou pro plzeňskou firmu země někdejšího sovětského impéria. V řídících funkcích jsou Češi i Rusové. Škoda JS s 1100 lidmi utržila loni 3,51 miliardy Kč, meziročně o pětinu více. Hrubý zisk vzrostl o čtvrtinu na 108 milionů Kč.

Na nově vydané černé listině firem, vůči kterým Spojené státy rozšiřují sankce, jsou společnosti podílející se na stavbě mostu přes Kerčský průliv na anektovaný Krym a také dceřiné firmy plynárenského kolosu Gazprom. Americká černá listina se podle agentury TASS rozšířila o 17 jmen a o 19 podniků. Uvalení sankcí znamená zmrazení majetku v USA a zákaz obchodovat s Američany či na americkém území, respektive zákaz vstupu do USA.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Americké sankce proti Rusku se dotknou první české firmy Foto: ČTK/Eret Petr

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.