Americký rozpočet na obranu značně převyšuje čínský, ruský a indický dohromady

Donald Trump nedlouho po vítězství v prezidentských volbách oznámil své plány o navýšení rozpočtu na zbrojení. Do roku 2018 jej tak chce navýšit o 54 miliard dolarů (zhruba 1,4 miliardy korun). Toto navýšení považuje jako nezbytné pro „obnovení vyčerpané armády Spojených států amerických ve chvíli, kdy je jí nejvíce potřeba“. Jak ale na tom byly USA v roce 2016 ve srovnání s ostatními státy? Informaci přináší ve své infografice server Statista. 

Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru uvedl, že americké výdaje na obranu převýšily v roce 2016 dohromady rozpočty Číny, Ruska, Spojeného království, Francie, Japonska, Saúdské Arábie a Indie.

Celosvětové výdaje na obranu dosáhly v roce 2016 hodnoty 1,68 bilionu dolarů (42 bilionů korun). To přitom odpovídá 2,2 procentům celkového hrubého domácího produktu nebo 227 dolarům (5,7 tisíce korun) na osobu. Oproti roku 2016 má jít o nepatrný nárůst představující 0,4 procent.

V posledních deseti letech, kdy cena ropy dosahovala vysokých hodnot, narůstaly finance na zbrojení u zemí vyvážejících ropu. Následující pád ceny černého zlata vojenské výdaje naopak snížil.

USA mezi lety 2007 až 2016 snížily své investice do zbrojení o 4,8 procent. Čína své investice naopak navýšila o 118 procent. Podobné ambice představovalo Rusko, jehož náklady do zbrojení stouply o 87 %. Na třetím místě se v tomto ohledu umístila Indie, jejíž investice do zbrojení vzrostly o 54 procent.

Celkové americké výdaje na zbrojení dosáhly v roce 2016 na 611 miliard dolarů (15 bilionů korun). To přitom tvoří 36 procent celosvětových vojenských výdajů. Jde rovněž o trojnásobek vojenského rozpočtu úrovně Číny, která se umístila na druhém místě. Výdaje americké armády vzrostly oproti roku 2015 o 1,7 procenta. Jde tak o první růst po pěti letech poklesu. Navzdory tomuto mírnému růstu však americké vojenské výdaje zůstávají o 20 procent nižší, než jakých částek dosahovaly v roce 2010. 

Otázkou je, jak se celosvětové zbrojení bude nadále vyvíjet. Alarmující situace v Severní Koreji, nepředvídatelný syrský režim nebo mocenské a rozpínající se Rusko ruku v ruce s podrývajícími hackerskými útoky mířícími na konkurenční státy, nutí svět investovat do zbrojení,

Zdroj: Statista

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Americký rozpočet na obranu značně převyšuje čínský, ruský a indický dohromady Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.