Americká ropná společnost ConocoPhillips propustí deset procent zaměstnanců

Americká ropná firma ConocoPhillips propustí 1 810 zaměstnanců, což je zhruba deset procent celkové pracovní síly společnosti. Důvodem jsou nízké ceny ropy. Letos firma propouští své zaměstnance už podruhé. ConocoPhillips je největší nezávislou ropnou a plynárenskou společností ve Spojených státech  

Spolu s předchozím oznámeným propouštěním tak ConocoPhillips letos zruší 2810 pracovních míst, tedy asi 15 procent původního celkového počtu. Nejvíce se aktuální propouštění dotkne Severní Ameriky. Více než 500 míst chce firma zrušit v Houstonu, kde má svoji centrálu, ve které pracuje téměř 3 800 lidí.

Ceny ropy za poslední více než rok prudce klesly a cena americké lehké ropy WTI se pohybuje okolo nejnižší hodnoty za šest let. Důvodem jsou vysoké dodávky na trhy a obavy o vývoj poptávky kvůli zpomalení globální ekonomiky a zvláště čínské ekonomiky, která je druhou největší na světě a jedním z největších konzumentů ropy. Kvůli propadu cen ropy musely téměř všechny energetické společnosti buď snížit výdaje na průzkum nebo propouštět. Často se nevyhnuly obojímu.

Firma ConocoPhillips ve druhém čtvrtletí kvůli poklesu cen ropy hospodařila se ztrátou 179 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč). V nejnovějším prohlášení společnost uvedla, že sníží své výdaje a omezí průzkumné práce v hlubokých vodách, kvůli posílení své konkurenceschopnosti však musí rovněž propouštět, napsala agentura AP.

 

Zdroj: ČTK

 

Americká ropná společnost ConocoPhillips propustí deset procent zaměstnanců Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.