Americké Muzeum holokaustu odebere Su Ťij kvůli útlaku Rohingů vyznamenání

Bývalá disidentka a současná vůdkyně Barmy Do Aun Schan Su Ťij přijde o vyznamenání, které získala od amerického Muzea holokaustu. Informaci zveřejnila agentura AP s odvoláním na informaci washingtonského muzea. Rozhodnutí o udělení Ceny Elieho Wiesela bude přehodnoceno proto, že Su Ťij „náležitě nereagovala na masové vraždění muslimské menšiny Rohingů“.

Su Ťij strávila pod domácím dohledem 15 let a za svůj boj proti vojenskému režimu dostala v roce 1991 Nobelovu cenu za mír. Na mezinárodní scéně je ale kvůli uprchlické krizi Rohingů stále silněji kritizována. Podle kritiků nevyjádřila s uprchlíky dostatečný soucit a aktivity armády přechází mlčením.

Barmská armáda zahájila proti Rohingům tažení loni v létě. Od té doby z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo asi 700 000 příslušníků této menšiny. Podle úterní informace vysoce postaveného představitele OSN etnické čistky v Barmě pokračují. Rohingové čelí dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Koncem února z odpovědnosti za genocidu obvinily Su Ťij tři nositelky Nobelovy ceny za mír. Íránka Širín Ebadíová, Mairead Maguireová ze Severního Irska a Jemenka Tavakkul Karmánová před tím navštívily uprchlický tábor Rohingů v Bangladéši.

 

 

Zdroj: ČTK

Americké Muzeum holokaustu odebere Su Ťij kvůli útlaku Rohingů vyznamenání Foto: 360b / Shutterstock.com: Vůdce Barmy Do Aun Schan Su Ťij

reklama

Další články

  1. Miloš Zeman složí svůj druhý prezidentský slib

    Společnost ·

    Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě složí svůj druhý prezidentský slib. Na společné schůzi poslanců a senátorů se tak ujme prezidentského úřadu na dalších pět let…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.