Americké kongresové volby rozhodnou o budoucnosti Obamovy administrativy

Chystané kongresové volby v USA analytici považují za referendum o Baracku Obamovi, jehož popularita je na dlouhodobém minimu. Volby totiž rozhodnou o zbývajících dvou letech administrativy současného amerického prezidenta. Průzkumy připisují vítězství republikánům, kteří zřejmě ovládnou obě komory Kongresu, tedy Sněmovnu reprezentantů i Senát.

Nadcházející kongresové volby, které jsou podle Střediska pro odpovědnou politiku (CPR) s takřka čtyřmi miliardami dolarů (88 miliard Kč) utracenými za kampaň nejdražší v historii, rozhodnou především o zbývajících dvou letech Obamovy administrativy. Prezident se již nyní o Kongres nemůže opřít, neboť Sněmovnu reprezentantů, která se celá mění každé dva roky, plně ovládají republikáni.

Demokraté mají sice ještě většinu v Senátu, o ni ale podle všeho přijdou. Pokud se tak skutečně stane, jak analytici i průzkumy předpovídají, nebude již Obama moci bez souhlasu konzervativců určovat, kdo bude zastávat vysoké posty v jeho administrativě.

Ve stočlenném Senátu mají demokraté 53 křesel, spoléhat se mohou také na dva nezávislé senátory, kteří je většinou při hlasování podporují. V úterý bude ve hře celkem 36 senátorských mandátů, 33 z nich je součástí řádné obměny horní parlamentní komory a zbývající tři jsou křesla, která se během funkčního období uvolnila. Pokud republikáni uhájí svých 15 křesel, se kterými jdou do voleb, a k tomu nejméně šest dalších získají, zcela ovládnou Kongres. List The New York Times to odhaduje jako sedmdesátiprocentní pravděpodobnost, zatímco The Washington Post s tím počítá na 95 procent.

Za zcela beznadějnou je považována možnost, že demokraté získají většinu ve Sněmovně reprezentantů, neboť republikáni z hlasování vyjdou zřejmě ještě silnější. Ze 435 křesel dolní komory Kongresu jich nyní připadá 233 na republikány a 199 na demokraty, zbývající tři jsou neobsazená.

Za očekávaným špatným výsledkem demokratů z velké části stojí Obamova nepopularita. S prezidentovou prací je spokojeno jen asi 42 procent Američanů. List The Washington Post v komentáři poznamenal, že letošní kampaň je takřka výhradně o Obamovi a o tom, jak lidé pohlížejí na jeho politiku. Podle průzkumu institutu Pew Research Center volby do Kongresu považuje 61 procent dotazovaných republikánů za hlasování proti prezidentovi, zatímco v roce 2010 si totéž myslelo 56 procent oslovených republikánů.

Vedle složení Kongresu budou Američané vybírat i některé guvernéry, mimo jiné ve velkých či důležitých státech jako je Kalifornie, Texas, Florida a New York. Ve 173 městech budou voliči hlasovat o novém starostovi, k urnám půjdou například obyvatelé metropole Washingtonu, Newarku ve státě New Jersey, kalifornských městech San Diegu či San Jose nebo v New Orleansu v Louisianě.

 

Zdroj: ČTK

Americké kongresové volby rozhodnou o budoucnosti Obamovy administrativy Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Týden vědy a techniky: Přímý kontakt s vědou

    ·

    Letošní Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy chystá na 500 akcí v různých koutech České republiky. Festival nabídne přes dvě stovky přednášek, čtyřicet výstav…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.