Americký kongres odmítl žádost na přesun financí pro měnový fond

Američtí zákonodárci se opět nedohodli na přesunu finančních prostředků poskytovaných Spojenými státy Mezinárodnímu měnovému fondu. Přesun prostředků je součástí širší dohody z roku 2010, která má změnit hlasovací sílu rozvíjejících se tržních ekonomik v rámci MMF. Dokud USA změny neschválí, nemůže být tato reforma zavedena.

Nový návrh zákona o státních výdajích, na kterém se vyjednávači amerického Kongresu dohodli v noci na dnešek, podle přehledu vypracovaného republikány nezahrnuje přesun prostředků pro MMF.

Obamova vláda se téměř rok snaží přimět Kongres, aby schválil přesun zhruba 63 miliard USD (1,3 bilionu Kč), které poskytly USA krizovému fondu MMF, do stálého fondu MMF. K tomuto kroku se USA zavázaly v roce 2010. Přesun prostředků má zachovat vliv Washingtonu v MMF.

Schválení Kongresem je nutné k dokončení reforem členských kvót a hlasovacích práv v rámci MMF dohodnutých v roce 2010. Bez Spojených států nemůže být reforma dokončena, protože USA drží ve fondu kontrolní hlasovací podíl a mají právo veta. Reforma učiní z Číny třetího největšího člena MMF a sníží dominanci Evropy ve výkonné radě fondu. Zvýší se také vliv některých členských zemích, jako Brazílie a Indie, v organizaci.

Hlasování o přesunu finančních prostředků bylo v roce 2012 odloženo kvůli prezidentským volbám v USA. Ministerstvo financí se od loňského března snaží přičlenit toto ustanovení k několika zákonům, zatím se mu to však nepodařilo. Někteří zákonodárci, zvláště republikáni, považují financování MMF za kontroverzní, i když žádost vlastně nezahrnuje nové finanční prostředky, ale pouze přesun současných. Nelíbí se jim rovněž, jak MMF pomohl problémovým ekonomikám v Evropě, a upozorňují na rizika spojená s úvěry MMF. Ke schválení tak zřejmě brzy nedojde.

Zdroj: ČTK

Americký kongres odmítl žádost na přesun financí pro měnový fond Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.