Americký FedEx koupí nizozemskou zásilkovou společnost TNT Express

Americká zasilatelská firma FedEx Corp. nabídla za převzetí nizozemského přepravce zásilek TNT Express 4,4 miliardy eur (121 miliard korun). FedEx chce prostřednictvím převzetí TNT posílit svou pozici na trhu přepravy balíků v Evropě. Informace vycházejí z dnešního společného prohlášení obou firem.

Firmy uvedly, že se již na spojení předběžně dohodly. Nabídku na převzetí podporuje vedení obou společností. Transakce by měla být dokončena v první polovině příštího roku.

FedEx nabídl za jednu akcii TNT Express 8 eur. Ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií to představuje zisk 33 procent, napsala agentura Reuters.

TNT Express po neúspěšné snaze o převzetí konkurenční firmou United Parcel Servcice (UPS) v roce 2013 přistoupila k restrukturalizaci, jejímž cílem bylo snížení nákladů, prodej některých operací a vysoké investice do přepravy po silnici. V únoru však varovala, že nadále očekává nepříznivé podmínky na svých hlavních trzích v západní Evropě.

FedEx je známý tím, že kupuje menší firmy po celém světě, včetně Polska, Francie, Jihoafrické republiky a Brazílie. Poslední větší akvizici dokončila firma letos v lednu. Jednalo se o převzetí logistické společnosti Genco Distribution System za 1,4 miliardy dolarů. Expanze v Evropě je hlavním pilířem plánu generálního ředitele Freda Smitha na zvýšení zisku.

FedEx je druhým největším přepravcem zásilek na světě. Roční příjmy společnosti se pohybují kolem 47 miliard dolarů.

TNT Express je druhou největší zasilatelskou společností v Evropě po německé DHL. Firma se oddělila od nizozemské poštovní a zasilatelské společnosti, která se původně jmenovala TNT. Nyní má nový název, který zní PostNL.

 

Zdroj: ČTK

Americký FedEx koupí nizozemskou zásilkovou společnost TNT Express Foto: Greg K__ca / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hodinky od Apple zatím nesmí na švýcarský trh

    Byznys ·

    Ve Švýcarsku zatím nemůže americká společnost Apple uvést na trh své nové chytré hodinky Apple Watch, a to nejméně do konce letošního roku. Důvodem je spor o právo na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.