Americká ekonomika v posledním čtvrtletí zpomalila růst na 2,2 procenta

Ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila růst na 2,2 procenta z pětiprocentního tempa ve třetím kvartále. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva obchodu USA, které zůstaly celkově beze změny proti odhadům z konce února. Za celý loňský rok pak americká ekonomika zrychlila růst na 2,4 procenta z 2,2 procenta v roce 2013.

Mírné zvýšení zaznamenalo tempo růstu spotřebitelských výdajů, které vzrostly o 4,4 procenta – tedy nejrychleji od roku 2006. Proti předešlému odhadu byl vyšší i růst amerického vývozu. Tyto pozitivní faktory ale smazal hlubší pokles vytváření firemních zásob a o něco mírnější přírůstek firemních investic.

V prvním čtvrtletí tohoto roku ale spotřebitelské výdaje zvolnily růst, a to zejména v důsledku nepříznivého počasí. Z posledních údajů se také zdá, že domácnosti větší část z přírůstku disponibilních příjmů dosaženého zlevněním benzinu převedly do úspor, řekli ekonomové agentuře Reuters.

V prvním čtvrtletí růstové tempo dál oslaboval silný kurz dolaru, který podkopával americký export, spolu se slabou poptávkou v Evropě a Asii. Silné spotřební výdaje navíc nasávají více dovozu, což prohloubí obchodní deficit, který snižuje hrubý domácí produkt. Analytici pode ankety Reuters odhadují v prvních třech měsících roku zpomalení růstu na 0,9 až 1,4 procenta.

Nízká míra inflace a vyhlídky dalšího zvolnění ekonomického růstu naznačují, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb ze současných rekordních minim. Fed tento měsíc naznačil, že je připraven začít sazby zvyšovat, udělá to však, až bude přesvědčen o příznivém vývoji ekonomiky.

 

Zdroj: ČTK

Americká ekonomika v posledním čtvrtletí zpomalila růst na 2,2 procenta Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BlackBerry se po třech letech vrátil k zisku

  Byznys ·

  Výrobce telefonů BlackBerry se ve čtvrtém čtvrtletí po více než třech letech vrátil k zisku. Jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února či…

 2. Ceny ropy rostly kvůli vojenské operaci v Jemenu

  Byznys ·

  Ceny ropy včera vzrostly o téměř pět procent. Reagovaly tak na zahájení válečné operace Saúdské Arábie a jejích spojenců proti šíitským povstalcům v Jemenu. Zemí totiž…

 3. Ruské bance Sberbank loni klesl zisk o pětinu

  Byznys ·

  Největší ruské bance Sberbank klesl v loňském roce zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (127,8 miliardy Kč). K poklesu přispěl zejména růst rezerv na ztrátové úvě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.