Americká ekonomika podle Fedu stále roste, optimismus ve firmách ale klesá

Americká ekonomika od začátku roku do poloviny února nepřestávala v mírném růstu, spotřebitelské výdaje zůstaly silné a trh práce byl dál napjatý. Mezi firmami se ovšem poněkud zmírnil optimismus. Informuje o tom pravidelná situační zprávy o vývoji ekonomiky, která se nazývá Béžová kniha. Ve středu ji publikovala americká centrální banka (Fed).

„Podniky zůstaly ohledně krátkodobého výhledu všeobecně optimistické, ale v poněkud menší míře než podle předešlé zprávy,“ uvedl Fed. Podle zpráv z některých oblastí za to může zvýšená nejistota ohledně plánů vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Trh práce ve většině regionů USA zůstává napjatý a některé oblasti hlásí rostoucí nedostatek pracovních sil, zejména z hlediska kvalifikovaných míst ve strojírenství a v informačních technologiích. Některé z dvanácti distriktů Fedu zaznamenaly zrychlování růstu mezd.

Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na příštím zasedání, na kterém bude za dva týdny jednat o měnové politice a bude se rozhodovat, zda naváže na prosincové zvýšení základní úrokové sazby. Někteří činitelé Fedu v posledních dnech naznačili, že takový krok je velmi pravděpodobný.

V prosinci Fed přikročil po roce ke druhému zvýšení základní úrokové sazby z takřka nulového minima, které udržoval od finanční krize na konci minulého desetiletí do konce roku 2015. Banka pak několikrát signalizovala, že letos bude úroky zvyšovat rychleji. Zatím ale čeká, až Trump představí podrobněji své ekonomické plány.

 

 

Zdroj: ČTK

Americká ekonomika podle Fedu stále roste, optimismus ve firmách ale klesá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.