Americké automobilky loni svolaly rekordních 53,2 milionů automobilů

Automobilky loni ve Spojených státech svolaly do servisů rekordních 53,2 milionu vozů. Stálo za tím zejména rozšíření svolávací akce na výměnu potenciálně nebezpečných nafukovačů airbagů japonské společnosti Takata. V pátek o tom informovalo americké ministerstvo dopravy.

Nafukovače firmy Takata mohou při aktivaci airbagu vymrštit do vozu části kovu. Tento problém je spojován s nejméně 16 úmrtími po celém světě. V USA by měly automobilky k výměně nafukovačů postupně svolat celkem 42 milionů vozů. Jde tak o největší svolávací akci související s bezpečností automobilů v historii USA.

Svolávání automobilů v USA loni dosáhlo nového rekordu, a to již třetím rokem za sebou. Předchozí rekord z roku 2015 činil 51,1 milionu vozů, uvedla agentura Reuters.

Automobilky v posledních třech letech v USA svolávaly více než 50 milionů aut ročně, zatímco v předchozích 20 letech se počet svolávaných aut pohyboval od 10,2 milionu do 30,8 milionu ročně.

Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) se stal v roce 2014 terčem kritiky za to, že nezačal včas řešit potíže s vadnými přepínači zapalování u vozů automobilky General Motors, které jsou spojovány se 124 úmrtími. Úřad pak začal více tlačit na svolávání problematických vozů a vyměřil rekordní pokuty firmám, které se provinily proti bezpečnostním pravidlům.

 

 

Zdroj: ČTK

Americké automobilky loni svolaly rekordních 53,2 milionů automobilů Foto: ČTK/Jiji Press Photo/Motoya Taguchi

reklama

Další články

  1. Zeman bude opětovně kandidovat na prezidenta

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman v rámci páteční tiskové konference veřejně oznámí opětovnou kandidaturu na českého prezidenta. Jeho plán figurovat v prezidentských volbách řekl …

  2. Tusk zůstává v čele rady

    Společnost ·

    Země Evropské unie dnes na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Na twitteru to uvedlo několik předsedů …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.