Americká armáda posiluje rotu v Estonsku, do pobaltské země poslala 40 kusů těžkých zbraní

Železniční souprava přivezla do města Valka na jihu Estonska první vagon s těžkou bojovou technikou pro americkou armádu. Do začátku prosince má na základě dohody obou spojeneckých zemí do Estonska dorazit další výzbroj. Větší množství americké vojenské síly v pobaltské zemi má posílit bezpečnost Estonska, které se cítí být ohroženo Ruskem. 

Na jih Estonska dorazilo prvních čtyřicet kusů těžké bojové techniky včetně tanků Abrams, obrněných transportérů Bradley a samohybných děl Paladin, napsal list Postimees. V příštích dnech je očekávána výzbroj týlových a průzkumných jednotek.

V září přistály na letecké základně Amari na severu Estonska dvě americké stíhačky F-22 Raptor. Byl to první přílet těchto moderních letounů do bývalé sovětské republiky. Základna Amari byla v minulosti vojenským letištěm sovětského letectva a za přispění NATO byla přebudována.

Pentagon na začátku léta oznámil, že Spojené státy rozmístí v sedmi středoevropských a východoevropských státech 250 kusů těžké vojenské techniky, aby ujistily svou podporou spojence v NATO čelící tlaku Ruska. Zbraně mají sloužit k vyzbrojení jednotek o síle roty až praporu, jež budou podle Američanů „přinejmenším dočasně“ rozmístěny v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Bulharsku a Rumunsku.

 

Zdroj: ČTK

Americká armáda posiluje rotu v Estonsku, do pobaltské země poslala 40 kusů těžkých zbraní Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.