Americká armáda nahradí vojenské vozy Humvee, nový tendr vyhrála firma Oshkosh

Americká společnost Oshkosh získala od armády Spojených států zakázku na dodání nástupce obrněných vojenských vozů Humvee. Kontrakt dosahující hodnoty 6,75 miliardy dolarů (zhruba 159 miliard korun) se bude týkat dodávky 17 tisíc vozů. Podle informací agentury Reuters to včera uvedla americká armáda. O tendr se zajímaly také společnosti AM General, Lockheed Martin a britské BAE Systems.  

Legendární Humvee je ve výzbroji USA od roku 1985. Jeho slabinou je nedostatečné pancéřování, které nedokáže uchránit posádku před výbuchy nastražených náloží a min. Po četných incidentech v Iráku a Afghánistánu si americká armáda objednala takzvaná vozidla MRAP, která jsou proti výše zmíněným nástrahám odolná.

Americké vojsko nyní vypsalo tendr na lehká taktická vozidla, která mají oproti vozidlům MRAP vykazovat lepší pohyblivost v terénu a zároveň budou vojákům poskytovat dostatečnou ochranu. Armáda v podmínkách výběrového řízení mimo jiné uvedla, že od vozidla požaduje odolnost proti nejničivějším typům improvizovaných náloží, mechanickou spolehlivost, snadnou údržbu a kompatibilitu s taktickými vojenskými datovými sítěmi.

Konečná výše zakázky může podle agentur přesáhnout 30 miliard dolarů (705 miliard korun), neboť armáda a námořnictvo postupně plánuje nahradit 55 tisíc vozidel.

 

Zdroj: ČTK

 

Americká armáda nahradí vojenské vozy Humvee, nový tendr vyhrála firma Oshkosh Foto: PLRANG ART / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EPH jedná s Italy o koupi Slovenských elektráren

    Byznys ·

    Italská energetická společnosti Enel a česká skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) zahájily jednání ohledně prodeje většinového podílu ve Slovenských elektrá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.