Americké akcie se díky ropě vrátily k růstu, dolar posiloval

Akciové trhy ve Spojených státech zaznamenaly po středečním propadu výrazný růst a jejich širší index se vrátil nad klíčovou hranici 1 900 bodů. Pod tu se přitom ve středu propadl poprvé od konce září. Důvodem zlepšení situace na americkém finančním trhu je zejména oživení cen ropy ze dvanáctiletých minim. Růst akcií a cen ropy měl také příznivý vliv na kurz dolaru.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, uzavřel na 16 377,75 bodu s přírůstkem 1,4 procenta. Širší index S&P 500 posílil o 1,67 procenta na 1921,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,97 procenta na 4615 bodů.

Ceny ropy včera po osmi dnech poklesu získaly více než dvě procenta, což povzbudilo akcie ropných společností Exxon Mobil nebo Chevron ke vzestupu o více než pět procent. Index energetického sektoru posílil o více než čtyři procenta a zaznamenal nejvýraznější nárůst za tři týdny.

Americké akcie začaly nový rok propady a hlavní indexy minulý týden ztratily kolem šesti procent, což byl jejich nejhorší první týden roku v historii. Snahy o oživení dosud brzdily obavy z dalšího oslabování čínské ekonomiky spolu s klesajícími cenami ropy.

Trh včera povzbudily i akcie finančních společností. Pomohly jim příznivé čtvrtletní výsledky banky JPMorgan, jejíž akcie stouply v závěru obchodování o 1,5 procenta.

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval. Americkou měnu podpořil růst akcií na Wall Street i zotavení cen ropy. Dolar ke konci obchodování posílil vůči euru o 0,2 procenta na 1,0856 dolaru za euro a k japonskému jenu zpevnil stejným tempem na 117,78 JPY.

 

 

Zdroj: ČTK

Americké akcie se díky ropě vrátily k růstu, dolar posiloval Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.