Americké akcie posílily, pomohlo snížení obchodního napětí mezi Čínou a USA

Akciím ve Spojených státech v pondělí pomohlo snížení obchodního napětí mezi USA a Čínou. Jeho známkou byly smířlivé výroky prezidenta Donalda Trumpa na adresu čínského výrobce telekomunikačních zařízení ZTE před pokračováním americko-čínských rozhovorů o vzájemném obchodu. Po mírném oslabení v závěru dne posiloval i dolar.

Index Dow Jones vzrostl o 0,27 procenta, na 24 899,41 bodu. Širší index Standard & Poor's stoupl o 0,09 procenta, na 2730,13 bodu. Index technologického trhu Nasdaq přidal 0,11 procenta na 7411,32 bodu.

Pod tlak se dostaly akcie amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox. V závěru obchodování ztrácely téměř pět procent v reakci na pondělní oznámení firmy, že odstupuje od dohody o spojení s japonským podnikem Fujifilm Holdings. V souvislosti s náznaky zmírnění geopolitického napětí ztrácely i akcie zbrojařských firem jako jsou Raytheon a Lockheed Martin. Největší zisky zaznamenaly energetické a zdravotnické tituly.

Americký prezident nařídil ministerstvu obchodu Spojených států pomoci čínské firmě ZTE, uvedl to v neděli na twitteru. Krok zdůvodnil tím, že je v Číně v důsledku problémů ZTE s americkými úřady ohroženo příliš mnoho pracovních míst. Firma v USA zaplatila na pokutách 890 milionů dolarů (zhruba 19 miliard Kč) za kupování amerických součástek a jejich následný nelegální vývoz do Íránu. Americké firmy s ní mají od ministerstva obchodu zakázáno obchodovat, a společnost tak byla přinucena výrazně omezit své podnikatelské aktivity.

Dolar v úterý na devizovém trhu po výrazném růstu z minulého týdne v průběhu dne mírně oslaboval, později své ztráty ale smazal. Po 22:00 přidával dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,09 procenta na 92,62 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 0,04 procenta na 1,1936 USD. K japonskému jenu si dolar připisoval 0,21 procenta na 109,63 JPY.

 

 

Zdroj: ČTK

Americké akcie posílily, pomohlo snížení obchodního napětí mezi Čínou a USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Německo by podle MMF mělo navýšit investice

  Byznys ·

  Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý vyzval německou vládu, aby posílením veřejných investic pomohla snížit vysoký přebytek běžného účtu německé platební bilance. Něm…

 2. Důvěra Čechů v EU mírně vzrostla

  Společnost ·

  Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy se od loňského roku zvýšila o pět procentních bodů na 44 procent. Jejich postoj k přijetí eura v Česku však zůstal stejný, …

 3. V Katalánsku se dnes znovu volí premiér

  Společnost ·

  Katalánský parlament bude dnes ve druhém kole hlasovat o novém premiérovi tohoto autonomního regionu, jehož vládu sesadil Madrid loni v říjnu kvůli snahám o odtržení o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.