Americké akcie oslabily po šesti týdnech růstu kvůli datům zpracovatelského průmyslu

Index akcií na newyorské burze Wall Street zaznamenal po šesti týdnech vzestupu nejhlubší propad. Cenu akcií srazily nepříznivé údaje z globálního zpracovatelského průmyslu a slabý začátek předvánoční nákupní sezóny. 

Dow Jones Index v závěru klesl o 0,3 procenta na 17 776,90 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,7 procenta na 2053,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq se propadl o 1,34 procenta na 4727,35 bodu.

Pokles zasáhl většinu sektorů. Nejvíce ztrácely akcie průmyslových firem, kterým uškodily slabé údaje ze zpracovatelského sektoru. Růst čínského průmyslu se v listopadu zpomalil na nejnižší tempo za osm měsíců, v eurozóně se růst aktivity ve zpracovatelském sektoru prakticky zastavil a v USA se zpomalil třetí měsíc po sobě.

Akcie nejhodnotnější firmy světa Apple ztratily 3,2 procenta, a tak zažily nejsilnější jednodenní ztrátu od září letošního roku. Tímto propadem vyvinuly tlak na celý trh. Hodnota cenných papírů firmy se výrazně propadla hned po začátku obchodování. Během jedné minuty se jejich cena snížila o více než tři procenta.

Cenu akcií maloobchodních firem snížily slabší tržby z prvního víkendu předvánočních nákupů. Zákazníci v prodlouženém víkendu ode Dne díkůvzdání utratili o 6,4 procenta méně než před rokem. 

Americké akcie oslabily po šesti týdnech růstu kvůli datům zpracovatelského průmyslu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.