Americké akcie dosáhly rekordního maxima

Americké akcie se ve středu dostaly na nová rekordní maxima. V jejich růstu jim napomohly bankovní společnosti. Peněžní ústavy těžily z očekávaného vzestupu úrokových sazeb a snížení firemních daní. Vzestupný růst zaznamenaly také akcie výrobce letadel Boeing, jemuž prospělo zvýšení dividend.

Dow Jonesův index, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si ve středu připsal 0,49 procenta na 24.504,80 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,15 procenta na 2664,11 bodu. Oba indexy tak uzavřely na nových rekordních maximech. Index technologického trhu Nasdaq se nicméně snížil o 0,19 procenta na 6862,32 bodu.

Finanční sektor podpořilo očekávání, že americká centrální banka (Fed) ve středu potřetí za letošek zvýší úrokové sazby. Investoři navíc s potěšením sledují připravovanou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa zahrnující snížení firemních daní.

Akcie Boeingu posilovaly po zprávě, že firma zvýší svou čtvrtletní dividendu o 20 procent. Dařilo se i titulům z oblasti zdravotnictví a telekomunikací. Nasdaq ale stáhl dolů pokles cen akcií společností Apple a Facebook.

Na devizovém trhu se ve středu dolar díky vyhlídkám na růst úroků v USA vyšplhal na téměř měsíční maximum ke koši hlavních světových měn. Euro kolem 22:40 vykazovalo vůči dolaru pokles o 0,2 procenta na 1,1744 dolarů.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve středu vystoupil až na 94,219 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od 14. listopadu.

Fed své rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb zveřejní ve středu ve 20:00. Investoři budou pozorně sledovat vyjádření ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb v příštím roce a názor Fedu na stav ekonomiky Spojených států.

 

 

Zdroj: ČTK

Americké akcie dosáhly rekordního maxima Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V USA rostou obavy z dopadů brexitu

  Byznys ·

  Téměř všechny možné obchodní vztahy mezi Británií a Evropskou unií po odchodu Británie z EU, tzv. brexitu, budou méně příznivé, než kdyby Británie zůstala v EU. Napsal…

 2. Otázky a odpovědi k prezidentským volbám v ČR

  Společnost ·

  Prezidentské volby v Česku se velmi rychle blíží. Kandidáti již nyní žijí volební kampaní a ode dneška za měsíc již se bude konat první kolo voleb. Co je před volbami …

 3. Evropský parlament dnes bude řešit Panama Papers

  Společnost ·

  Evropský parlament bude na svém dnešním zasedání jednat o závěrech vyšetřovacího výboru k takzvaným Panamským dokumentům o daňových podvodech. Europoslanci budou rovně…

 4. Co všechno může způsobit Trumpovo gesto?

  Společnost ·

  Minulý týden ve středu oznámil prezident USA Donald Trump, že Spojené státy uznají Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Dle jeho slov se k tomuto kroku měli odhodlat u…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.