Americké akcie dál oslabují a zažívají nejhorší začátek roku vůbec

Americké akciové trhy ve čtvrtek ztratily přes dvě procenta a zažívají nejhorší první dny roku ve své historii. Wall Street nadále srážely pokračující otřesy na čínských burzách a rostoucí obavy o druhou největší ekonomiku světa.

Dow Jonesův index v závěru obchodování ztratil 2,32 procenta na 16 514,10 bodu a podle agentury Reuters míří k nejhlubší ztrátě prvního týdne roku za více než století. Za první čtyři dny týdne spadl nejsledovanější index Wall Street už o více než pět procent. Širší index S&P 500 včera klesl o 2,37 procenta na 1943,09 bodu, což byl jeho nejprudší pokles od loňského září. Index technologického trhu Nasdaq ve čtvrtek odepsal 3,03 procenta na 4689,43 bodu.

Wall Street nyní znepokojují obavy z dalšího útlumu v Číně, kde pokračuje výprodej na akciových trzích a centrální banka nechává výrazně oslabovat jüan.

„Na trhu, který začíná celý rok takovým poklesem, jsou lidé nedůvěřiví,“ řekl agentuře Reuters Robert Pavlik z newyorské investiční firmy Boston Private Wealth. „Čína vytváří velkou nejistotu,“ dodal.

Čínská centrální banka umožnila půlprocentní oslabení měny, což vyvolalo obavy, že by čínská ekonomika mohla být ještě slabší, než se předpokládalo. Čínské akciové trhy se ve čtvrtek propadly o více než sedm procent a obchodování bylo krátce po zahájení na zbytek dne zastaveno. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu.

Propad akcií dočasně zmírnilo oznámení Číny, že od pátku přestane uplatňovat nový mechanismus pro automatické pozastavování burzovních obchodů. Trh ale nadále podkopával pokračující pád cen ropy a dalších komodit.

Americký burzovní trh znovu srážely akcie nejhodnotnější společnosti Apple. Jejich kurz ztratil více než čtyři procenta a sestoupil na minimum od října 2014. Investoři se zbavovali akcií firmy třetí den po sobě v reakci na zprávy, že Apple a jeho smluvní výrobci kvůli rostoucím zásobám podstatně omezí produkci telefonů iPhone.

Na devizovém trhu pod vlivem otřesů na světových burzách získávaly měny považované investory za bezpečné investice, tedy japonský jen a díky nízkým úrokům i euro. Dolar proti koši šesti hlavních měn klesl o jedno procento a zaznamenal nejhlubší ztrátu za téměř měsíc.

Jen proti dolaru v závěru stoupl o 0,8 procento na 117,56 JPY a pohyboval se blízko maxim za více než čtyři měsíce. Euro k dolaru posílilo o 1,4 procenta na 1,0027 USD a proti jenu nakonec zpevnilo o 0,6 procenta na 128,45 JPY.

 

Zdroj: ČTK

Americké akcie dál oslabují a zažívají nejhorší začátek roku vůbec Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.