Americké akcie díky Fedu uzavřely na rekordních maximech

Akcie reagovaly na překvapivé rozhodnutí americké centrální banky (Fed) ponechat zatím v platnosti dosavadní štědrou podporu domácí ekonomiky. Dolar se naopak propadl na sedmiměsíční minimum vůči euru.

Dow Jonesův index vzrostl o 0,95 procenta a uzavřel na 15.676,94 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 1,22 procenta na 1725,52 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,01 procenta a uzavřel na 3783,64 bodu.

Fed dnes oznámil, že bude pokračovat v nákupech dluhopisů za 85 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu Kč) měsíčně. Většina analytiků přitom očekávala, že banka ohlásí snížení nákupů alespoň o deset miliard dolarů měsíčně. Nákupy dluhopisů v letošním roce pomohly newyorské burze k více než 20procentnímu nárůstu.

„Žádné omezování stimulů, to se trhu líbí,“ prohlásil analytik Brad McMillan ze společnosti Commonwealth Financial. „Z krátkodobé perspektivy akciového trhu to lze považovat za dobrou věc. Z hlediska stavu skutečné ekonomiky to však ukazuje, že Fed je kvůli ekonomice mnohem nervóznější, než se předpokládalo,“ řekl.

Na devizovém trhu vedlo pokračování dosavadní podpůrné politiky Fedu, kvůli které je centrální banka nucena tisknout nové peníze, k poklesu kurzu dolaru. Jednotná evropská měna tak vůči dolaru vystoupila až na sedmiměsíční maximum 1,3486 USD.

Dnešní rozhodnutí Fedu vedlo rovněž k nejprudšímu dennímu nárůstu cen ropy za poslední tři týdny. Severomořská ropa Brent zdražila o 2,41 dolaru na 110,60 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI se zvýšila o 2,65 dolaru na 108,70 dolaru za barel.

Zdroj: ČTK

Americké akcie díky Fedu uzavřely na rekordních maximech Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. BMW zahájila masovou výrobu elektrického vozu i3

    Byznys ·

    Největší výrobce luxusních aut na světě BMW dnes zahájil sériovou výrobu elektrického vozu i3. Menší vůz určený pro jízdu po městě se vyrábí v závodě v Lipsku a je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.