Američané se obávají ruských špionážních lodí pohybujících se v blízkosti podmořských kabelů

Ruské ponorky a špionážní lodě se často plaví nedaleko podmořských kabelů, které slouží pro šíření většiny globální internetové komunikace. Rusko by proto podle amerických představitelů mohlo mít v plánu v období konfliktů kabely poškodit a internet přerušit. Informaci přinesl americký deník The New York Times. 

Podle listu však neexistují důkazy, že by k takovému poškození už došlo, Američané jsou ale v souvislosti se zvýšenou ruskou vojenskou aktivitou ve světě mnohem ostražitější. Podle blíže nejmenovaných námořních velitelů i zástupců zpravodajských služeb se významně zvýšila ruská aktivita v blízkosti kabelů vedoucích ze Severního moře na severovýchod Asie a ve vodách v blízkosti Spojených států.

„Znepokojilo by nás, kdybychom se dozvěděli, že některá země manipuluje s komunikačními kabely. Nicméně vzhledem k utajované povaze operací prováděných ponorkami nezveřejňujeme žádné podrobnosti,“ uvedl americký armádní mluvčí William Marks.

V září Spojené státy velmi podrobně sledovaly ruskou špionážní loď Jantar, která je vybavena dvěma hlubokomořskými ponorkami a pohybovala se u východního pobřeží USA směrem ke Kubě. Právě na Kubě v blízkosti americké základny Guantánamo se nachází jeden z kabelů. Podle odborníků jsou ruská plavidlo i jeho ponorky vybaveny zařízením, které dokáže přeřezat kabely v hloubce několika kilometrů.

Kabely bývají často poškozeny lodními kotvami či během přírodních katastrof, tyto závady ale bývají rychle opraveny. Zástupci Pentagonu se však obávají, že Rusové se snaží najít „slabá místa“ ve větších hloubkách, kde by bylo poškozený kabel mnohem těžší najít a opravit, napsal The New York Times.

 

 

Zdroj: ČTK

Američané se obávají ruských špionážních lodí pohybujících se v blízkosti podmořských kabelů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.