„Američané byli Trumpovými osobními útoky znechuceni, své voliče však neztratil,“ říká Miller

Amerika má za sebou druhou televizní debatu prezidentských kandidátů Hilary Clintonové a Donalda Trumpa. Duel na Washingtonské univerzitě v St. Louis ve státě Missouri byl podle očekávání velmi intenzivní a došlo i na osobní útoky. Trumpova poznámka na nevěru Billa Clintona podle americké zpravodajky rádia Zet Hedviky Miller Američany znechutila. Newyorský miliardář údajně ztratil mnoho příznivců z jeho vlastní strany. Své voliče však kvůli této debatě neztratil, míní Miller, protože republikánská média jeho výstup hodnotí kladně.

Předposlední televizní prezidentská debata v prvních minutách nepůsobila podle Miller nijak dramaticky. Diváci se ptali na výchovu a budoucnost mladé generace. V těchto tématech se dokonce oba kandidáti shodli. Odpovídala nejprve Clintonová a Trump s ní podle americké zpravodajky ve všem souhlasil.

Zlom však přišel tehdy, kdy moderátor vznesl otázku ohledně Trumpových sexuálních výroků, které vyšly najevo dva dny před debatou. Šlo o video z roku 2005, kde se Trump nevhodným a vulgárním způsobem chlubí, jak ho ženy nechávají, aby je osahával a líbal, protože je slavný a má moc. „Miliardář byl na tento útok zjevně připravený. Omluvil se a otočil vše do autu když začal hovořit o Islámském státu. Nicméně to nakonec ještě jednou  změnil a zdůraznil nevěry Billa Clintona. Američané byli v tuto chvíli znechucení, okamžitě začali diskutovat na sociálních sítích, že nechtějí věřit, že se jedná o debatu kandidátů na prezidenta USA,“ uvedla Miller. Nejvíc jim podle ní vadilo, že o těchto věcech diskutuje před dcerou Hilary Clintonové Chelsea a všemi třemi dětmi Trumpa.

Miller také poznamenala, že ačkoliv byla probíraná témata stejná jako u první debaty, oba kandidáti působili jinak. „Clintonová byla více uvolněná, více se usmívala a dařil se jí kontakt s diváky. Trump naopak působil a to hlavně v první polovině debaty umírněně, až unaveně,“ uvedla. Miller však opět upozorňuje na to, že polarizovaná americká média znemožňují objektivní pohled na určení vítěze debaty. Podle ní se však nedá říci, že Trump dnes ztratil. „Mnoho komentátorů ho dnes bezprostředně po debatě hodnotilo kladně, jak už jsme zmínili několikrát, jde o to jakou stanici si zapnete, takže kvůli dnešní debatě voliče neztratil,“ uvedla.

Republikání chtějí Trumpa vyměnit

Zmíněné diskuze ohledně Trumpových nevhodných výrokům vůči ženám, procházely médii celý víkend. Podle televize CNN Trump ztratil mnoho příznivců z jeho vlastní strany a minimálně 16 republikánských senátorů požaduje výměnu Trumpa. Podle Hedviky Miller je však v tuto chvíli nemožné Trumpa z voleb vyšachovat, pokud sám nerezignuje. „Neočekává se, že by Trump rezignoval. Jestli to fyzicky a psychicky vydrží, to už je další otázka. Tlaky jsou teď na něj obrovské,“ uvedla zpravodajka.

V pořadí třetí a poslední prezidenské klání proběhne 19. října v Las Vegas.

 

Druhou debatu Trumpa a Clintonové si můžete přehrát zde:

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Američané byli Trumpovými osobními útoky znechuceni, své voliče však neztratil,“ říká Miller Foto: ČTK/AP/John Locher

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.