Amazon pomalu ztrácí Indii

Největší světový e-shop Amazon má problémy se svým obchodováním na jednom z nejrychleji rostoucích trhů na světě. Firma naráží na rozčilení indické veřejnosti kvůli prodeji několika výrobků. Hněv nejen ze strany indických spotřebitelů, ale i indických politiků, přišel poté, co Amazon prodával rohožku s indickou vlajkou nebo nazouvací boty s obrázkem kultovního bojovníka za svobodu Mahátmá Gándhího.

„Amazon by se měl lépe chovat. Měl by upustit od prostořekosti na indické symboly a ikony. Lhostejnost je na jeho vlastní nebezpečí,“ vzkázal na Twitteru tajemník Odboru pro hospodářské záležitosti indického ministerstva financí Shaktikanta Das.

Americký internetový obchod v Indii investoval v posledních třech letech více než 5 miliard dolarů. Bojuje s místní konkurencí o větší podíl na slibném indickém trhu. Právě teď ale poškozuje svůj obraz v očích tamních spotřebitelů. Prvním problémem byla rohožka, na které byla vyobrazena indická vlajka. Stejně jako mnoho jiných zemí, tak i Indie udržuje „vlajkový kodex“, který stanovuje, jak by mělo být s tímto národním symbolem nakládáno. Pravidla například říkají, že by se vlajka nikdy neměla dotýkat země.

„Amazon by měl vzít krok zpět a opravdu se snažit pochopit kulturu a chování spotřebitelů v Indii,“ řekl pro americkou televizi CNN Miriam Burt, viceprezident výzkumu pro maloobchod ve společnosti Gartner. Rostoucí indické vlastenectví a nacionalismus poháněný premiérem Nárendrem Modim by pak podle něj měl zahraniční firmy o to více přimět k tomu, aby našlapovaly více opatrně.

Třetí incident na sebe přitom nenechal dlouho čekat. Tentokrát je to skateboard s obrázkem hinduistického boha Ganeshi, který v minulém týdnu sklidil pobouření od Indů doma i v zahraničí. The Universal Society of Hinduism se sídlem v Nevadě za to požaduje od generálního ředitele Amazonu Jeffa Bezose omluvu. Dospívající a mileniálové, kteří činí v Indii 50 procent populace, pak své rozhořčení prezentovali na sociálních sítích a přímo na stránkách Amazonu. „Amazone, hanba ti ... Pokud nelze respektovat našeho Boha, nemůžete být v Indii,“ napsal pod produkt anonymní recenzent.  

Amazon všechny zmíněné produkty odstranil z nabídky a uvedl, že společnost nemá žádný další komentář. Opakované špatný úsudek ale může způsobit trvalé poškození dobré pověsti na trhu, kde potřebuje uspět. „Amazon by mohl být na tenkém ledě,“ řekl Burt. "Je třeba, aby se opravdu ujistil, že to nebude opakovat.“

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

 

Amazon pomalu ztrácí Indii Foto: ČTK/AP/Ted S. Warren

reklama

Další články

  1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

    Společnost ·

    Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.