Amazon a Lucembursko jsou vyšetřováni Evropskou komisí kvůli daním

Evropská komise zahájila vyšetřování daňových vztahů mezi Lucemburskem a jedním z největších internetových obchodů světa, americkým Amazonem. Podle EK mezi těmito dvěma subjekty existuje dohoda, která nespravedlivě zvýhodňuje firmu nižšími daněmi oproti konkurenci. 

Amazon, který v Lucembursku vykazuje nejvyšší zisky ze svého podnikání v Evropě, popřel, že by s Lucemburskem uzavřel jakoukoli speciální dohodu o daních.

Odbor komise pro ochranu hospodářské soutěže se zaměří na daňový režim, který Lucembursko v roce 2003 sjednalo s místní pobočkou Amazonu. Toto ujednání umožnilo firmě platit mateřské společnosti licenční poplatky, které snížily její zdanitelný zisk a nemusely být v souladu s podmínkami na trhu, uvedla komise podle agentury Reuters. Nyní budou úředníci zjišťovat, zda ze strany Lucemburska nešlo o nepovolenou státní pomoc, kterou by firma musela vrátit.

„Amazon neměl od Lucemburska žádné zvláštní daňové zacházení. Jsme zde podrobeni stejným daňovým zákonům jako ostatní firmy, které zde působí,“ uvedla firma.

Vyšetřování je součástí širšího postupu Bruselu proti daňovým dohodám nadnárodních společností s jednotlivými státy EU. Jejich prostřednictvím mohou tyto společnosti platit nižší daně například díky možnosti převádět zisky mezi jednotlivými zeměmi. Komise vyšetřuje podobné dohody mezi Irskem a společností Apple, Nizozemskem a řetězcem kaváren Starbucks a mezi Lucemburskem a automobilkou Fiat.

Zdroj: ČTKa

Amazon a Lucembursko jsou vyšetřováni Evropskou komisí kvůli daním Foto: Logo společnosti Amazon Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.