Alter Eko: Zaměstnanecké poměry v Česku nejsou flexibilní, oproti okolním státům pokulháváme

Digitalizace s sebou přináší job sharing a práci na zkrácené úvazky. Podle ředitele personálně poradenské společnosti Hays Ladislava Kučery na to ale není český pracovní trh vůbec připravený. V Česku je podle něj podporovaný tradiční model zaměstnaneckého poměru, který je nastavený na základě naší historie. Flexibilní zaměstnání nemá u nás tradici a s okolními státy se nemůžeme vůbec srovnávat. Řekl to v rozhovoru s Pavlem Hnátem z Katedry světové ekonomiky Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické. 

„Nemůžeme se rovnat. Když si vezmeme příklad podílu lidí pracujících na částečné úvazky, tak u nás se to pohybuje v jednotkách procent. Je to něco mezi 5 až 7 procenty zaměstnanců, kteří pracují na částečný, zkrácený nebo flexibilnější úvazek. Když se podíváme jenom do Německa, tak tam se to pohybuje něco kolem 25 až 30 procent. V Holandsku už je to kolem 50 procent,“ řekl Kučera na rádiu Zet.

V tomto úhlu pohledu jsou Češi podle Kučery velice rigidní a neflexibilní. Napovídá tomu i to, že se nechceme stěhovat za prací. Základem je pak úroveň komfortu a vidina jasné a konkrétní budoucnosti.

V Česku je ale velké množství obyvatel, které by částečné nebo flexibilní úvazky uvítali. Pavel Hnát například zmiňuje ženy na mateřských dovolených nebo „mladé důchodce“. I někteří z nich totiž mají stále chuť pracovat. Jejich služby a nasbírané zkušenosti se navíc firmám mohou hodit. Na mateřských dovolených jsou také v některých případech matky, které jsou odborníky ve svých oblastech. Mnoho společnostem tak mohou přinést značný přínos.

„To samé je u specialistů na zasloužený odpočinek. Pokud se člověk chce dál podílet, tak bychom mu to měli umožnit,“ informuje Kučera.

Je tu ovšem malý háček. Na trhu je sice téměř 140 tisíc volných pracovních míst. Kučera ale říká, že 60 procent z nich je vhodných pro nekvalifikované zaměstnance a matky do nich bude složitější zakomponovat. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Zaměstnanecké poměry v Česku nejsou flexibilní, oproti okolním státům pokulháváme Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.