Alter Eko: Za růstem cen nemovitostí stojí i příznivá bezpečnostní situace a zájem cizinců

Česká republika nebyla nikdy koloniální velmocí. Naše vlast se rovněž historicky nepotýkala s etnickými problémy, které přitom otřásají dnešní Evropou. Kriminalita rovněž dosahuje oproti ostatním evropským zemím nízké úrovně. Příznivá je také dopravní dostupnost. Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová to řekla v pořadu Alter Eko s moderátorem a partnerem forenzní agentury Survelligence Jánem Lalkou. Podle Zamrazilové tyto faktory zvyšují ceny nemovitostí a zájem cizinců o ně. 

Vývoj cen českých nemovitostí jde ruku v ruce s makroekonomickou a bezpečnostní situací. Tyto faktory pak ve svém důsledku zvyšují poptávku po bytech a domech. V návaznosti na to se začínají projevovat propastné rozdíly mezi poptávkou a nabídkou.

„Začnu-li historicky, tak jsme nikdy nebyli koloniální velmocí, nemáme tady kořeny dědictví etnických problémů, které otřásají dnešní Evropou. Přes nějaké skandály jsme poklidná země. Žije se u nás stále poměrně slušně a kriminalita není na takových úrovních jako v evropských metropolích,“ řekla Zamrazilová na rádiu Zet.

Pozitivní roli rovněž sehrává skutečnost, že Česko se nachází ve středu Evropy. Ve spojitosti s tím je pozitivním faktorem výborná dopravní dostupnost do celého světa. Nesporných kvalit dosahují i místní služby, jež se vyrovnávají srovnatelné úrovni se západními zeměmi. Ceny se ovšem pohybují na výrazně nižších cifrách. Tyto faktory poté vedou ke zvýšenému zájmu cizinců o trávení času v České republice nebo dokonce investování do koupi bytu nebo domu.

Situaci ovšem komplikuje dříve zmíněná nedostatečná nabídka. „Developeři by na poptávku velice rádi reagovali a reagovali by rychle. My máme ale jedno z nejzdlouhavějších stavebních povolovacích řízení téměř ze všech vyspělých zemí. V nějakém tom srovnání asi mezi 190 zeměmi jsme na 127. místě v těsné blízkosti Iráku,“ sdělila Zamrazilová.

V návaznosti na nedostatečnou nabídku stouply v posledních letech ceny bytů v Praze ročně o 20 až 40 procent. Podle Zamrazilové se metr čtvereční prodává aktuálně za 70 tisíc korun. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše. Dnešními účinkujícími byli:

Ján Lalka Partner agentury Surveilligence. Forenzní auditor a vyšetřovatel závažné finanční kriminality. Milovník dobrých knih, dalekých cest a military.
Eva Zamrazilová Hlavní ekonomka České bankovní asociace. V letech 2008-2014 členka bankovní rady ČNB, kdy si vysloužila přezdívku “ce

O celém týmu se můžete dočíst zde.

Alter Eko: Za růstem cen nemovitostí stojí i příznivá bezpečnostní situace a zájem cizinců Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

    Byznys ·

    Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

  2. BBC: Trump vyzradil Lavrovovi tajné informace o IS

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump podle informací deníku Washington Post vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s radikál…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.