Alter Eko: Za pár let může zmizet z trhu 50 % pracovních míst

Studie ze Spojených států poukazují na to, že ve střednědobém horizontu může zmizet nebo je ohroženo téměř 50 % pracovních míst. V pořadu Alter Eko to analytikovi PPF Banky Luboši Mokrášovi řekla ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní nejde zdaleka jen o manuální pracovníky. Práci ohrožují moderní technologie a automatizace výroby. Jedná se o otázku, která má obrovskou ekonomickou, politickou i sociální relevanci. 

Společnost a samotní politici se musí zaměřit na otázku spojenou s méně kvalifikovanými profesemi. Ty jsou totiž ohroženy moderními technologiemi a automatizací výroby. Otázkou zůstává, jakým způsobem lze vylepšit postavení těchto znevýhodněných pracovníků. „Je to otázka, která má obrovskou ekonomickou, politickou i sociální relevanci. Prvním bodem je uvědomit si, že míra nezaměstnanosti do značné míry ztrácí svoji vypovídací hodnotu. Je to bezesporu číslo, okolo kterého se všichni pořád točí. Vypovídací hodnota je pro ně mnohem menší, protože opticky může v řadě z nich vypadat úžasně, než třeba ve Spojených státech,“ řekla Švihlíková na rádiu Zet.

Za touto problematikou se skrývá další nešvar, jenž Švihlíková označuje za pracující chudobu. Spojené státy tuto oblast řeší různými sociálními dávkami nebo potravinovými poukázkami. Stát v tomto ohledu podporuje a dotuje typ podnikání nebo podnikatelské aktivity. V současnosti se už objevilo značné množství návrhů od základního příjmu až po sociální zajištění poskytované státem. „Pokud by se to ale nechalo takříkajíc být a nedělaly se nějaké regulace nebo opatření ze strany státu, tak si myslím, že je to skutečně hra s ohněm a že hrozí nějaký obrovský sociální konflikt,“ varuje Švihlíková.

 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše. Dnešními účinkujícími byli:

Luboš Mokráš Analytik PPF banky. Dlouholetý specialista na makro a finanční trhy, v prvním životě inženýr zaměstnaný Teslou Piešťany. Renezanční člověk.
Ilona Švihlíková Ekonomka, vysokoškolská pedagožka.

O celém týmu se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Za pár let může zmizet z trhu 50 % pracovních míst Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.