Alter Eko: Větší politická stabilita by přispěla ke kvalitě lidského života

Index lidského rozvoje – Human development index poukazuje na to, že si Česká republika pohoršila oproti roku 1992 o dvě příčky, když se propadla na 28. místo. Jiří Schwarz z Anglo-American University v pořadu Alter Eko v rozhovoru s investičním ředitelem firmy Save & Capital Štěpánem Uheríkem řekl, že problémem je především politická nestabilita. Pokud by došlo v politice k dlouhodobějšímu ustálení, tak bychom se měli výrazně lépe. 

Vina pak podle Schwarze není na jednotlivých vládách. Pravým problémem je skutečnost, že vydrží zřídkakdy svůj čtyřletý mandát.

„Vláda Petra Nečase tak dlouho nevydržela. Před tím jsme měli ještě kratší vlády. Takže přisuzovat to nelze. Určitě bychom na tom byli lépe, kdybychom u nás měli větší politickou stabilitu. Vlády se střídají tak rychle, že se často nestíhají seznámit se svým vlastním úřadem. Pak úřady nejsou efektivně řízeny,“ řekl Schwarz na rádiu Zet.

Schwarz na druhou stranu varuje před tím, že ukazatel štěstí je velmi subjektivní. Česká republika je totiž ve velmi dobré ekonomické a hospodářské kondici. V mnoha oblastech se pasuje i do naprosté evropské elity. Problém ve svém důsledku tak představují i samotné pocitové ukazatele.

„Jako analogii uvedu například pocitové měření korupce. To je přesně v okamžiku, kdy se korupce odhaluje, kdy sdělovací prostředky o ní informují a stává se společenským problémem. V době, kdy byl neviditelný a velmi nebezpečný, tak se dá říci, že obyvatelstvu nevadil. V době odhalení se jeví jako společenský problém. Tyto pocitové ukazatele je třeba brát velmi vážně z hlediska času,“ informoval Schwarz. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: Větší politická stabilita by přispěla ke kvalitě lidského života Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Petr Nečas

reklama

Další články

  1. Sankce proti KLDR rozšíří i EU

    Společnost ·

    Evropská unie se připojí k nejnovějším sankcím namířeným proti Severní Koreji, jež v noci na úterý schválila Rada bezpečnosti OSN. V úterý o tom informovala před europ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.