Alter Eko: Velké firmy se zaměřují na lobbing a zapomínají na inovace, ohrožují tím produktivitu

Produktivita je zásadním ukazatelem, jenž poukazuje na naši životní úroveň. Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda v rozhovoru s hlavním ekonomkou České bankovní asociace Evou Zamrazilovou v pořadu Alter Eko říká, že monopolní organizace se v tomto ohledu chovají špatně. Nezaměřují se totiž na inovace, ale spoléhají se na lobbing. Pomocí své armády právníků, daňových poradců a lobbistů pak nastavují vysoké bariéry, které nemohou překonat menší hráči. To se poté negativně podepisuje na inovacích a v konečném důsledku na samotné produktivitě.

„Současným problémem Západu a podle mého soudu naprosto fundamentálním problémem Západu je to, že míra růstu této celkové produktivity velmi citelně zpomaluje. V současné době například v zemích eurozóny je růst produktivity zhruba 18x pomalejší, než byl v letech 1950 až 1975. To může vést k tomu, že naše děti budou mít horší životní úroveň, než jsme měli my,“ řekl na rádiu Zet Kovanda.

Negativní faktor představuje rovněž důraz na informační a komunikační technologie, o kterých se podle Kovandy často mluví jako o zdrojích růstu produktivity. Momentálně tento předpoklad ale bohužel nesplňují. Vynález elektřiny měl totiž v minulosti na základě ukazatelů a statistických měření výrazněji zásadnější dopad, než dříve zmiňované informační a komunikační technologie.

Ale co za zpomalením produktivity během posledních dvaceti let stojí? Podle Kovandy jde o skutečnost, že musíme růst z daleko vyšší základny, než svět rostl začátkem dvacátého století.

„Složitější je vybírat ovoce vysoko v korunách stromů, než to ovoce, které visí velice nízko a stačí jen zvednout ruku a máte jej. Nicméně všechno na tento objektivní faktor svádět nelze. Ze statistických dat lze dobře vysledovat, že do hry vstupují další faktory. V prvé řadě jde o přemíru regulací,“ sdělil Kovanda.

Co se trápit s inovacemi, když můžeme zničit konkurenci lobováním?

Pokud si chce společnost udržet konkurenceschopnost, tak se může vydat dvěma různými cestami. Konkrétně pak jde investovat do výzkumu a vývoje. Na základě toho pak inovovat a dostat se před konkurenční firmu s pomocí závratné novinky. Druhým způsobem je ale lobování za privilegia.

Současná data z USA poukazují bohužel na to, že čím dál větší podíl ze zisku korporací tvoří právě práce vycházející z lobbingu.

„Je to výsledek toho, že firmy jsou schopné ovlivňovat podobu, v horším případě si psát regulace na míru nebo jsou také schopny zvyšovat bariéry vstupu novým konkurentům. S růstem komplexity a objemu regulací totiž stoupají bariéry vstupu nových hráčů do odvětví,“ informoval Kovanda.

Menší společnosti pak nemají logicky finanční prostředky na to, aby byly schopné zaplatit služby právníků, lobbistů nebo daňových poradců. Jde o nešvar současnosti, který má bohužel negativní vliv na inovace a produktivitu.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

O celém týmu Alter Eko se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Velké firmy se zaměřují na lobbing a zapomínají na inovace, ohrožují tím produktivitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Saúdská Arábie celosvětově omezí dodávky ropy

  Byznys ·

  Největší světový vývozce ropy Saúdská Arábie sníží v září celosvětově dodávky svým zákazníkům minimálně o 520 tisíc barelů denně. Bude tak chtít splnit dohodu producen…

 2. Nezaměstnanost začala v červenci růst

  Byznys ·

  Nezaměstnanost v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Lidí bez práce bylo 303.074, což je nejnižší číslo za …

 3. Zisk ČEZ nadále roste

  Byznys ·

  Čistý zisk energetické společnosti ČEZ stoupl v pololetí meziročně o 21 procent na 16,7 miliardy korun. K růstu dopomohly mimořádné příjmy z prodejů akcií MOL a bytů v…

 4. Vedou peníze ruské mafie k Donaldu Trumpovi?

  Společnost ·

  Není to tak dávno, co holandská televize uvedla dokument s názvem „Pochybní přátelé Donalda Trumpa“. Podle něj jsou mezi obchodními partnery Donalda Trumpa ruští oliga…

 5. Pentagon posiluje Jižní Koreu proti KLDR

  Společnost ·

  Pentagon se chystá změnit parametry balistických raket, jimiž smí podle dohody s USA disponovat jihokorejská armáda. Změna letových a zbrojních charakteristik má být r…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.